OD DREWNA DO KAMIENIA, ROZWÓJ DOMÓW
Już w okresie średniowiecza zabudowę Laub uzupełniały kamienne murki, służące zapewne do wzmocnienia drewnianych konstrukcji. Zastępowanie budynków drewnianych przez wznoszone z kamienia rozpoczęło się około przełomu XV i XVI wieku, a rozwinęło w wieku XVI. Wyraźną zmianę obserwujemy zwłaszcza po wielkim pożarze z roku 1556, odkąd na Laubach pojawiało się coraz więcej budynków budowanych z kamienia.
W ścianie między piwnicami domów numer 58 i 59 zostało przebite przejście. W czasie drugiej wojny światowej wszystkie piwnice położone przy ulicy Velké były ze sobą połączone, co w razie ewentualnego zniszczenia domów i zasypania wyjść miało służyć ewakuacji ukrytych w piwnicach ludzi.
Rozwój domów
Najpóźniej na przełomie XVII i XVIII wieku wszystkie domy mieszkalne na Laubach były już zbudowane z kamienia. Przykładowo północna zewnętrzna ściana piwnicy na parceli numer 55 była wzniesiona w konstrukcji mieszanej - z pojedynczych cegieł, kamienia łamanego oraz rzecznych otoczaków. Te ostatnie jako tani materiał budowlany zbierane były na brzegach pobliskiej Ostrawicy.
Na pochodzącej z 1728 roku weducie miasta widać, że wszystkie sześć budynków miało tę samą wysokość i najpewniej były one parterowe; narożny dom numer 54 mógł jednak już w XVII wieku zostać podwyższony o jedno piętro. Przed rokiem 1820 podwyższone zostały też domy numer 56 i 57. Na najstarszych plany austriackiego katastru nieruchomości widać, że w środkowej i tylnej części kwartału znajdowały się - podobnie jak w okresie średniowiecza - budynki gospodarcze, zajmowane np. przez trzodę. Uprawiano tu także warzywa i owoce. Do znaczących zmian zabudowy doszło dopiero między drugą połową XIX wieku i początkiem I wojny światowej - przebudowano domy numer 58 i 59, a zabudowa zaczęła się rozprzestrzeniać w kierunku ulicy Pivovarské.
Akce: Otevřít verzi pro tisk
SOBOTA 6. 6., 17:00–23:30 | V sobotu 6. 6. 2026 se uskuteční 17. ročník kulturního festivalu Ostravská muzejní noc. Až do pozdních nočních hodin můžete nahlédnout do ostravských institucí a organizací, které se věnují kultuře, vzdělávání a dalším sociálním aktivitám. Tématem letošního ročníku je tajemství. Program Ostravského muzea najdete na ostravskamuzejninoc.cz nebo po rozkliknutí názvu akce ↑.
ÚTERÝ 23. 6., 13 h, sraz před muzeem | Historické centrum Moravské Ostravy v sobě dodnes ukrývá relikty původního středověkého města. Vydejte se na komentovanou vycházku s archeologem Zbyňkem Moravcem, který vám představí poznatky nejzásadnějších archeologických výzkumů přímo na daných místech, jako jsou Masarykovo náměstí, domovní blok bývalých Laubů, kostel sv. Václava s místem původní fary a pozůstatky hradeb.
Vyskočte z gaučů, vemte za ruku děti (nebo rodiče) a vyrazte s batůžkem na zádech zachránit Déčko. Ostravské muzeum je jedním z několika stovek míst po celém Česku, kde si můžete v létě nejen užít výlet za kulturou, ale taky si hrát. Všechno, co potřebujete vědět, se dozvíte na www.operace-abeceda.cz.