ODPADKI, CHOROBY, DOŁY KLOACZNE
W średniowiecznych miastach normalnym było gromadzenie się różnego rodzaju odpadków – nie tylko na podwórkach, ale i w przestrzeni publicznej. Jednym z ich znaczących źródeł były zwierzęta, przede wszystkim trzoda chlewna. W Ostrawie odpadków pozbywano się na różne sposoby: wyrzucano je do przydomowych dołów kloacznych i wykopów, wywożono za miasto, wsypywano do zamkowej fosy lub rzeki. Znane są też nawarstwienia odpadków na placach czy ulicach, np. na sąsiedniej ulicy Muzejní.
Choroby
Nieodłączną częścią życia są rozmaite choroby. W przeszłości ich ryzyko było większe z przyczyn higienicznych. Przykładowo choroby układu pokarmowego powodowane były przedostawaniem się płynnych zanieczyszczeń do sąsiadujących z dołami kloacznymi studni. Dzięki badaniom archeologicznym Laub udało się na przykład stwierdzić w dole kloacznym obecność jaj pasożytów, np. owsika z rodzaju Oxyuris. Jako lekarstwa stosowano rośliny o działaniu przeciwbiegunkowym, napotnym czy pomagające w chorobach układu oddechowego. Do przygotowywania leczniczych preparatów mógł być używany aparat destylacyjny – taki, jakiego fragment również został odkryty na Laubach.
Doły kloaczne
W środkowej części parcel nr 54 i 55 odkryto pięć obiektów o prostokątnym zarysie. Cztery z nich miały pierwotnie głębokość przekraczającą dwa metry. Wszystkie te obiekty posiadały starannie wykonany drewniany szalunek (wzmocnienie ścian) i służyły jako miejsca wyrzucania odpadków. Szacuje się, że wypełnienie odpadkami i fekaliami jednego metra sześciennego dołu chłonnego zajmowało pięcioosobowej rodzinie około 7 lat. Oznaczałoby to, że każdy z ostrawskich dołów kloacznych o głębokości 2 metrów mógł być w użyciu przez 15-20 lat.
Akce: Otevřít verzi pro tisk
SOBOTA 6. 6., 17:00–23:30 | V sobotu 6. 6. 2026 se uskuteční 17. ročník kulturního festivalu Ostravská muzejní noc. Až do pozdních nočních hodin můžete nahlédnout do ostravských institucí a organizací, které se věnují kultuře, vzdělávání a dalším sociálním aktivitám. Tématem letošního ročníku je tajemství. Program Ostravského muzea najdete na ostravskamuzejninoc.cz nebo po rozkliknutí názvu akce ↑.
ÚTERÝ 23. 6., 13 h, sraz před muzeem | Historické centrum Moravské Ostravy v sobě dodnes ukrývá relikty původního středověkého města. Vydejte se na komentovanou vycházku s archeologem Zbyňkem Moravcem, který vám představí poznatky nejzásadnějších archeologických výzkumů přímo na daných místech, jako jsou Masarykovo náměstí, domovní blok bývalých Laubů, kostel sv. Václava s místem původní fary a pozůstatky hradeb.
Vyskočte z gaučů, vemte za ruku děti (nebo rodiče) a vyrazte s batůžkem na zádech zachránit Déčko. Ostravské muzeum je jedním z několika stovek míst po celém Česku, kde si můžete v létě nejen užít výlet za kulturou, ale taky si hrát. Všechno, co potřebujete vědět, se dozvíte na www.operace-abeceda.cz.