Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2014 » Jaroslav Vogel (1894-1970) – interpret hudebního prostoru »


Kalendář událostí

Červen 2025
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13

HERBÁŘOVÉ TVOŘENÍ / pro děti a rodiče s výtvarnicí a přírodovědkyní Janou Koller

Zajímá vás svět rostlin a rádi tvoříte? Přijďte na kreativní workshop pro děti a rodiče, kde si z lisovaných rostlin vyrobíte originální herbářová přání nebo obrázky do rámečku. Zároveň se naučíte rostliny poznávat a správně lisovat. Workshop povede Jana Koller – experimentální bioložka rostlin a výtvarnice. Kapacita míst je NAPLNĚNA.

14 15
16 17

HRY A ZÁBAVA VE STŘEDOVĚKU / beseda (přesunuto z 3. 6. 2025)

Beseda s Mgr. Alešem Hochem, Ph.D., vedoucím Archeologického oddělení z Muzea Vysočiny v Jihlavě. Začátek v 17 hodin.

18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Novinky

ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY / středa 25. 6.

Milí návštěvníci, ve středu 25. 6. 2025 bude z provozních důvodů muzeum otevřeno až od 13:00. Těšíme se na vás od 13 do 18 hodin. Děkujeme za pochopení.

12.06.2025 zobrazit


Zlatý mamut putuje do Ostravského muzea! Archeolog Zbyněk Moravec převzal prestižní cenu za výstavu o Laubech.

Prestižní ocenění za popularizaci archeologie putuje do Ostravy. Archeolog Ostravského muzea Zbyněk Moravec převzal cenu Zlatý mamut za výstavu Lauby – světla a stíny Ostravy. Cenu udělují tři přední archeologické instituce: Archeologický ústav Akademie věd ČR v Brně, Moravské zemské muzeum a Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Slavnostní předání se uskutečnilo 2. června v brněnském pavilonu Anthropos.

10.06.2025 zobrazit


Jaroslav Vogel (1894-1970) – interpret hudebního prostoru

korespondence s Paulem Hindemithem, Igorem Stravinským, Leošem Janáčkem …

31. října - 30 listopadu 2014

Výstava o této významné osobnosti české hudby předkládá veřejnosti zajímavé artefakty a málo známé souvislosti vztahující se k jeho profesionální dráze i k úrovni hudební kultury za éry jeho působení v předních institucích.

Z jeho aktivního uměleckého života se dochovala korespondence s významnými osobnostmi evropské hudební scény 20. století a tyto vzácné originály, které jsou nyní zpřístupněny veřejnosti vůbec poprvé, spolu s doklady dokumentující umělecký profil Jaroslava Vogla prezentují jeho široký společenský dosah a význam pro českou hudební kulturu.

Jaroslav VOGEL (1894 – 1970) byl vynikajícím dirigentem a šéfem opery Národního divadla moravskoslezského, skladatelem, organizátor hudebního života v Moravské Ostravě mezi světovými válkami, neúnavným propagátorem moderní hudby a je znám také jako janáčkovský badatel.

Jaroslav Vogel patřil ke špičce české hudební interpretace vážné hudby a jeho přínos ostravské kultuře byl zásadní. Díky jeho progresivní dramaturgii zazněla v Ostravě mezi světovými válkami všechna stěžejní díla evropské operní i symfonické hudby, čímž posunul rozvíjející se industriální Ostravu mezi významná kulturní centra Československé republiky.

Součástí tohoto projektu vydalo Ostravské muzeum díky finančnímu přispění statutárního města Ostravy monografii „Jaroslav Vogel (1894-1970) – interpret hudebního prostoru“.

Kurátorka: Mgr. Lenka Černíková, Ph. D.

 

ČERNÍKOVÁ, Lenka. Jaroslav Vogel (1894-1970) interpret hudebního prostoru. Ostrava: Ostravské muzeum, 2014, 308 s. ISBN 978-80-904316-3-8.

Monografie předkládá rekonstrukci uměleckého profilu významného českého dirigenta Jaroslava Vogla (1894-1970). Byl znám jako vynikající janáčkovský a wagnerovský interpret, hudební skladatel a neúnavný propagátor moderní hudby 20. století. V době mezi světovými válkami působil v Moravské Ostravě, kde díky své progresívní dramaturgii výrazně pozvedl úroveň hudební kultury. Za jeho éry zde na koncertní scéně vystupovali slavní představitelé evropské hudby Paul Hindemith, Igor Stravinskij, Sergej Prokofjev ad. Umělecká kariéra Jaroslava Vogla vyvrcholila pozicí šéfa opery Národního divadla v Praze a šéfdirigenta Státní filharmonie Brno. V zahraničí je znám jako autor monografie o životě a díle Leoše Janáčka.

Vedle zmíněných témat monografie uvádí řadu epizod z prostředí české kultury první poloviny dvacátého století včetně jeho korespondence s předními umělci evropské hudební scény.

klíčová slova: Jaroslav Vogel, dirigent, opera, symfonický orchestr, kompozice, hudební kultura, hudební kritika, Paul Hindemith, Igor Stravinskij, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů, Vincent d´Indy, Vítězslav Novák, Ema Destinnová, Martin Heidegger

 


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: