Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2011 » Dřevěná sakrální architektura ve střední Evropě »


Kalendář událostí

Červenec 2025
Po Út St Čt So Ne
1

ARCHEOLOGICKÉ LÉTO / Komentovaná prohlídka výstavy Lauby – světla a stíny Ostravy

Komentovaná prohlídka s archeologem a kurátorem Zbyňkem Moravcem / 1. 7. 2025 ve 13 h.

2 3 4 5 6
7 8 9 10

ARCHEOLOGICKÉ LÉTO / Komentovaná vycházka: Landek – středověké hradisko a hrad

Prohlídka reliktů raně a vrcholně středověkého hradu na návrší Landek s doprovodným výkladem archeologa Zbyňka Moravce / 10. 7. 2025 v 11 h, sraz u turistického přístřešku na Landeku.

11 12 13
14 15 16 17

ARCHEOLOGICKÉ LÉTO / Komentovaná vycházka: Landek – středověké hradisko a hrad

Prohlídka reliktů raně a vrcholně středověkého hradu na návrší Landek s doprovodným výkladem archeologa Zbyňka Moravce / 17. 7. 2025 v 11 h, sraz u turistického přístřešku na Landeku.

18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29

ARCHEOLOGICKÉ LÉTO / Komentovaná prohlídky výstavy Lauby – světla a stíny Ostravy

Komentovaná prohlídka s archeologem a kurátorem Zbyňkem Moravcem / 29. 7. 2025 ve 13 h.

30 31

Novinky

Dřevěná sakrální architektura ve střední Evropě

fotografie: Miloš Dudáš

8. 12. - 12. 2. 2012

Výstava připravená slovenským památkovým úřadem s finanční podporou Medzinárodního Višegrádského fondu dokumentuje unikátní dřevěné kostelíky převážně z 15. a 16. století na území Slovenska, České republiky, Maďarska a Polska.

 

Přírodní podmínky střední Evropy s mohutným horstvem západních Karpat umožňovaly po staletí využívat dřevo jako základní stavební materiál. Lidé z něj vytvářeli nejen jednoduché obytné a hospodářské objekty, ale i jedinečné stavby k chvále a slávě Boží. Na místě, kde se setkávala a vzájemně ovlivňovala latinská kultura západu s rusko-byzantskou kulturou východu, vznikla působivá chrámová architektura, která až do současnosti harmonicky spojuje nejvyšší kvality lidského umu a úsilí.

Dřevěné sakrální stavby svou vnější formou a vnitřním obsahem nejlépe odrážejí multietnickou a konfesionální různorodost této části Evropy. Jejich architektonické, stavebně-konstrukční a výtvarně-dekorativní principy vycházely ze starší domácí tradice. V mnohých případech byly obohacovány o cizí prvky, které přinášely nová technická řešení a nevšední výrazové prostředky.

Přestože jsou dřevěné kostely v Čechách, na Moravě a ve Slezsku téměř stejné jako v části Polska a na severozápadním Slovensku, liší se navzájem detaily, které charakterizují konkrétní region.

Z iniciativy Pamiatkového úradu Slovenské republiky a za podpory Višegrádského fondu byly zdokumentovány dřevěné sakrální stavby na území členských zemí Višegrádské čtyřky. Z výsledků badatelského úsilí především Ing. Miloše Dudáše, CSc., vznikla výstava, která již hostovala v řadě zemí Evropy. Díky dlouhodobé dobré spolupráci slovenských a českých památkářů mohou nyní výstavu uvidět i čeští zájemci. K výstavě vyšla obsáhlá publikace.

(přejato z www.npu.cz)


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: