Petra - tajemné město
Zdzislaw Dados / fotografie
missing image /website/images/2011/petra
10. 8. – 30. 9. 2011
Petra je nabatejské město vytesané do načervenalých skalních útvarů jordánské pouště.Tři sta let před naším letopočtem a během prvních tří století naší doby zde sídlila vůči svým poddaným přátelská monarchie, jejíž věhlas byl umocněn propracovaným právním systémem, vysokou kulturní úrovni a rozvinutými obchodními vztahy. Její úpadek zaznamenáváme ve čtvrtém století následkem mnoha zničujících zemětřesení.
Petra představuje starověký průnik helénistické a egyptské architektury v prostředí ohromujících skalních forem. Tato skalní matérie, kterou lze vnímat jako časosběrný záznam lidské činnosti a působení přírodních sil, mne naprosto uchvátila. Velmi často zde není patrné a lze těžko rozlišit, kdo tyto bizarní formy vytvořil, zda to byla příroda, anebo lidská ruka...?
Zdzisław Dados
Zdzisław Dados se fotografii věnuje již padesát let. První aktivity v této oblasti realizoval ve fotoklubu v Lublinu (Foto Klub Zamek) a od roku 1979 je členem Svazu polských uměleckých fotografů. V osmdesátých letech se přestěhoval do Spojených států, aby tam během pěti let pracoval i jako fotograf reklamní. Nyní působí v polské Vratislavi (Wrocław) a má na svém kontě 25 autorských výstav a účastnil se více než 250 skupinových prezentací jak ve své vlasti, tak v zahraničí. Jeho fotografie se nachází v celé řadě významných institucí (např. Národním muzeu ve Vratislavi) a také v soukromých sbírkách.
Akce: Otevřít verzi pro tisk
Venkovní výstava organizace Gulag.cz prostřednictvím ilustrací přibližuje případy současných politických vězňů, kteří byli v Rusku odsouzeni za nesouhlas s agresí proti Ukrajině a dalšími zločiny ruské vlády. Výstava bude zahájena ve čtvrtek 15. 1. 2026 v 17 hodin na Masarykově náměstí, kde bude k vidění do 15. 2. 2026.
ČTVRTEK 15. 1., 17 h | Debata věnovaná situaci v současném Rusku a podmínkám politických vězňů. O tématu budou hovořit Alexandra Skorvid (Gulag.cz) a Miroslav Karas (bývalý zahraniční zpravodaj ČT), diskusi povede Štěpán Černoušek (předseda organizace Gulag.cz). Pro zájemce bude po skončení debaty následovat psaní dopisů a pohlednic lidem nespravedlivě vězněným v Rusku, během kterého se zájemci dozví více o jejich osudech.