Nacházíte se na: Kalendář událostí » OSTRAVA V PROTEKTORÁTU / výstava k 80. výročí konce druhé světové války »


Kalendář událostí

Červen 2025
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13

HERBÁŘOVÉ TVOŘENÍ / pro děti a rodiče s výtvarnicí a přírodovědkyní Janou Koller

Zajímá vás svět rostlin a rádi tvoříte? Přijďte na kreativní workshop pro děti a rodiče, kde si z lisovaných rostlin vyrobíte originální herbářová přání nebo obrázky do rámečku. Zároveň se naučíte rostliny poznávat a správně lisovat. Workshop povede Jana Koller – experimentální bioložka rostlin a výtvarnice. Kapacita míst je NAPLNĚNA.

14 15
16 17

HRY A ZÁBAVA VE STŘEDOVĚKU / beseda (přesunuto z 3. 6. 2025)

Beseda s Mgr. Alešem Hochem, Ph.D., vedoucím Archeologického oddělení z Muzea Vysočiny v Jihlavě. Začátek v 17 hodin.

18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Novinky

ZMĚNA OTEVÍRACÍ DOBY / středa 25. 6.

Milí návštěvníci, ve středu 25. 6. 2025 bude z provozních důvodů muzeum otevřeno až od 13:00. Těšíme se na vás od 13 do 18 hodin. Děkujeme za pochopení.

12.06.2025 zobrazit


Zlatý mamut putuje do Ostravského muzea! Archeolog Zbyněk Moravec převzal prestižní cenu za výstavu o Laubech.

Prestižní ocenění za popularizaci archeologie putuje do Ostravy. Archeolog Ostravského muzea Zbyněk Moravec převzal cenu Zlatý mamut za výstavu Lauby – světla a stíny Ostravy. Cenu udělují tři přední archeologické instituce: Archeologický ústav Akademie věd ČR v Brně, Moravské zemské muzeum a Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Slavnostní předání se uskutečnilo 2. června v brněnském pavilonu Anthropos.

10.06.2025 zobrazit


OSTRAVA V PROTEKTORÁTU / výstava k 80. výročí konce druhé světové války

25. 4.– 31. 8. 2025

Industriální Ostrava byla 14. března 1939 obsazena německou armádou a zůstala pod okupací až do 30. dubna 1945, kdy ji osvobodila Rudá armáda. Památníky ve městě dlouho připomínaly hlavně sovětské osvoboditele, což odpovídalo rétorice komunistického režimu. Po roce 1989 se pozornost rozšířila i na další aspekty války – nekomunistický odboj, bombardování Ostravy, československé letce či tábor Hanke. Výstava Ostrava v Protektorátu přibližuje tyto události a jejich odkaz v historické paměti.

Na deseti panelech výstava komiksovou formou představuje Ostravu v letech 1939–1945. Úvodní panel vysvětluje kontext a upozorňuje na otázky k zamyšlení: „Kdo byl v této době hrdinou a kdo padouchem?“ Další panel představuje širší souvislosti světových událostí a jejich dopad na město. Osm hlavních panelů pak přináší autentické příběhy Ostravanů: počátek okupace a represe, transporty do koncentračních táborů, bombardování v roce 1944, působení protektorátní policie, odboj, soužití Čechů a Němců i poválečný osud německé komunity. Nechybí ani panel věnovaný ikonickému mostu Miloše Sýkory. Celkově prezentuje události doby druhé světové války jako příběhy lidí, kteří tvořili dějiny.

Výstava čerpá z pamětí Ostravanů, deníku policisty Pavla Petra či vyprávění skautského vedoucího Huga Mandovského. Komiksovou podobu příběhům vtiskla ilustrátorka Johanka Janošíková, absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě.

Expozici doplňují sbírkové předměty Ostravského muzea, například portrét tehdejšího starosty Emila Beiera nebo návrhy soch osvobození, které kdysi zobrazovaly válku výhradně z pohledu Rudé armády. Poprvé zde bude vystaven vězeňský chléb či pozůstalost 30. skautského oddílu, zakladatele památníku Ivančena.


Kurátoři výstavy: Petr Chlebec, Jiří Sochorek


Výstava probíhá ve spolupráci se Slezským zemským muzeem v Opavě, které na ni navazuje na Prokešově náměstí venkovní expozicí věnující se vojákům, kteří se podíleli na osvobození Moravskoslezského kraje.


Soubory: