Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2014 » L. Cranach a A. Dürer »


Kalendář událostí

Březen 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3

Knižní festival Ostrava

Knihovnu Ostravského muzea můžete navštívit na Knižním festivalu na Černé louce.

4

Knižní festival Ostrava

Knihovnu Ostravského muzea můžete navštívit na Knižním festivalu na Černé louce.

5
6 7 8 9 10 11 12
13

literární podvečer

Muzejní literární podvečer - Haló, Jácíčku - u příležitosti 100. výročí narození Daisy Mrázkové.
Začátek v 17 hodin.

14 15 16 17 18 19
20 21 22 23

Na jasankach za polárním kruhem

Beseda je součástí doprovodného programu k výstavě "Počátky lyžníků v Beskydech".
Začátek v 17 hodin.

24 25 26
27 28 29 30 31

První Noc s Andersenem v Ostravském muzeu

Chcete zažít „Noc v muzeu“?
V rámci akce Noc s Andersenem bude mít 10 dětí jedinečnou šanci přespat v budově muzea z pátku 31. 3. na sobotu 1. 4..
Celým večerem nás bude provázet Ferda mravenec, jenž se promítne do všech částí programu.
Čeká nás společné čtení, zábavné hry, tvůrčí aktivity, objevování světa hmyzu, návštěva přírodovědné expozice a spousta zábavy!

Novinky

Sbírky online

Online prezentaci sbírek ostravského muzea naleznete na https://sbirkyonline.ostrmuz.cz/

08.03.2021 zobrazit


Katalog knihovny on-line

29.11.2021 zobrazit


L. Cranach a A. Dürer

 

Albrecht Dürer a jeho současníci

19. 12. 2013 - 27. 2. 2014

Výstava ze sbírek Východoslovenského muzea v Košicích.

 

Ostravské muzeum ve svých prostorách zpřístupní od 19. 12. 2013 do konce února 2014 výstavu, která je výběrem z nejúspěšnějších výstav grafiky Východoslovenského muzea, které v minulém roce oslavilo 140 roků od svého vzniku. Vzácná sbírka grafiky byla představená již v mnoha středoevropských městech, v Ostravě však bude mít svou premiéru teprve nyní.

Vystavený soubor grafických listů pochází z testamentárního odkazu Imricha Henszelmanna z roku 1888. Tento filantrop, vědec a milovník umění byl jedním ze zakladatelů Hornouhorského muzeálneho spolku. Původním vzděláním lékař, ale především zakladatel umělecké historie v Uhrách, jako první specifikova požadavek zaožit v Košicích muzeum. Stalo se to na konferenci přírodovědců v Košicích v roce 1846. Hornouhorský muzeálny spolok, předchůdce dnešního muzea, ale vznikl až v roce 1872, tedy v tomtéž roce, jako bylo založeno první muzeum v Ostravě Karlem Jaromírem Bukovanským.

Imrich Henszlmann po své smrti odkázal mladému muzeu celou svou uměleckohistorickou sbírku. K dnešnímu dni se podařilo spolehlivě identifikovat 352 grafických listů pocházejících z této pozůstalosti. Je nutno poznamenat, že roku 1919 byla část této sbírky převedena, spolu s jinými sbírkovými předměty muzea a inventárními knihami do Muzea krásných umění v Budapešti. Prostřednictvím ministerstva školství a kultury se v roce 1968 zpět do Košíc vrátilo 294 grafických listů jako výměna za některá personalia Františka Rákocziho II.

O původu sbírky a způsobu jejího získání Imrichem Henszelmannem můžeme uvažovat opravdu jen hypoteticky, neboť žádné záznamy ani evidence se v archivu muzea nezachovaly. Jsou to pouze dohady na základě jeho bohaté korspondence s knihkupci a antikvariáty v Budapešti, Vídni apod. Část sbírky pochází určitě z některých jeho cest do zahraničí a pobytů ve Francii, Rakouku, Itálii, Anglii a Německu.

Tato rozsáhlá sbírka grafických listů obsahuje v doposud identifikovaných dílech folianty jichž dílo bude možno na výstavě spatřit, je to např. kolekce dřevořezů a mědirytin Albrechta Dürera, dílo o něco staršího Martina Schongauera a Martina Zatzingera, ale rovněž grafické listy jeho současníků Hanse Schaufeleina, Lucase Cranacha, Albrechta Glockendona, Hanse Burkmaira, Ludwiga Kruga a dalších.

 

Lucas Cranach - originální malby z počátku 16. století

5. 2. - 27. 2. 2014

Jedním z nejznámějších autorů grafik z přelomu 15. a 16. století  na výstavě „Albrecht Dürer a jeho současníci“ v Ostravském muzeu je i Lucas Cranach.  Ostravské muzeum přivezlo na výstavu i osm originálních maleb tohoto autora.

Vrcholnou událostí výstavy bude představení obrazu s názvy „Žehnající Jezulátko s křížem“ a „Kristus Trpitel“. Jedinečnost spočívá v tom, že tento obraz bude současné veřejnosti představen vůbec poprvé. Desítky let byl uložen v depozitáři Národní galerie v Praze a teprve nedávno bylo dokončeno jeho náročné restaurování. Ostrava, respektive výstavní sály Ostravského muzea budou  de facto místem jeho celosvětové premiéry.  Poděkování patří Národní galerii - generálnímu řediteli  prof. Vlnasovi, kurátorce sbírky starého umění PhDr.  Kotkové a hlavnímu restaurátorovi doc. Kuthanovi. 

Všechny obrazy vystavené v Ostravském muzeu mají nevyčíslitelnou historickou hodnotu.  Obrazy instalované na stěnách budou chráněny speciální laserovou závorou, menší rozměry budou v pancéřových vitrínách.

Záštitu nad výstavou převzala paní Simona Piperková, náměstkyně primátora statutárního města Ostravy.

 RNDr. Jiřina Kábrtová

 

Lucas Cranach (4.10. 1472  Kronach u Bamberka – 16.10. 1553  Výmar)

Současník Albrechta Dürera, jeden z nejvýznamnějších představitelů německé renesance, působil ve Wittenbergu (Sasko-Anhaltsko). V grafice se sice krátce, ale zato velmi úspěšně věnoval dřevořezům a jeho, někdy až naturalisticky podané scény, plné dynamiky a zájmu o krajinu, se řadí k umění, které - věrné německé tradici - neváhá své výrazové prostředky obohatit o nové prvky, inspirované italskými mistry. Jeho dřevořezy upoutají především plností tvarů a absencí plošné ornamentálnosti, typické pro německou školu. Jeho dílo silně ovlivnilo a dalo podněty tzv. Dunajské (Podunajské) škole (objev přírody podunajské krajiny s hustou listnatou a jehličnatou vegetací), jejímž výrazným představitelem byl také například Albrecht Altdorfer.

 

Vystavené obrazy:

Dvojobraz   „Žehnající Jezulátko s křížem“ a „Kristus Trpitel“, kolem 1520
Podobizna kurfiřta Fridricha III. Saského,  1532
Nechte maličkých ke mně přijít, kolem r. 1538
Madona s dítětem, kolem r. 1525
Panna Marie Bolestná, 16. stol.
Kristus a cizoložnice, po r. 1537
Stětí sv. Jana Křtitele, kopie z poč. 17. stol. (vlevo dole jedna postava s podobou L. Cranacha st.)
Mše sv. Řehoře (anonym, dílna Lucase Cranacha) 1540 - 1550

 


.


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: