Nacházíte se na: Akce / Vzdělávání » Pro veřejnost »


Kalendář událostí

Říjen 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4

Já Božena

přednáška v 10 a v 15.30 hod.

5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16

Den s herbářem

Celodenní program nejen pro rodiny s dětmi k derniéře výstav Příběh Mattioliho herbáře a Co (ne)skrývá herbář a knihovna Ostravského muzea.

17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Novinky

Sbírky online

Online prezentaci sbírek ostravského muzea naleznete na https://sbirkyonline.ostrmuz.cz/

08.03.2021 zobrazit


Katalog knihovny on-line

29.11.2021 zobrazit


Pro veřejnost

 

 

Vladislav Vančura – básník české prózy

čtvrtek 29. září 2022 v 17 hodin

Srdečně Vás zveme na literární přednášku s vystoupením u příležitosti 80. výročí autorovy násilné smrti.

přednáší PhDr. Lukáš Průša, Ph.D.

Básník českého jazyka. Tak bývá právem nazýván jeden z našich nejvýznamnějších spisovatelů, prozaik, scénárista a režisér Vladislav Vančura (1891–1942), rodák z Háje u Opavy. Mezi literární klenoty jeho tvorby patří například humoristická novela Rozmarné léto nebo román Marketa Lazarová, které byly také úspěšně zfilmovány. O nich a mnohých dalších autorových dílech uslyšíme v odborné přednášce dr. Lukáše Průši, která bude doprovázena čtením ukázek v podání herce NDM Jana Fišara, Markéty Palowské z Ostravského muzea a Ivany Konečné ze Staré arény. Vančura se netajil svým protifašistickým postojem, který se mu stal bohužel osudným. 1. června 1942 byl fašisty popraven. V době, kdy sepisoval své další dílo Obrazy z dějin národa českého.


 "Jsi volna, jdi, kam chceš. Král buď zapomněl anebo mlčky odpustil.“ Ale Marketa Lazarová neodchází… Rozhlédne se a praví jasným hlasem: „Veďte mě zpátky. Neodejdu před svým manželem. Chci čekati, a kdybyste mi odepřeli vejíti, chci čekat na tomto prahu, jako čekává žebračka.“


Ukázky z Vančurovy tvorby čtou:
Jan Fišar, Markéta Palowská, Ivana Konečná

 

 

 

Já, Božena

Životní pouť české spisovatelky Boženy Němcové v kontextu její tvorby

úterý 4. října 2022 v 10.00 a 15.30 hodin

Srdečně Vás zveme na literární přednášku s vystoupením u příležitosti 160. výročí úmrtí Boženy Němcové.

Já, Božena. Vystoupení a následná přednáška spojená s besedou jsou věnovány osobnosti naší nejvýznamnější české spisovatelky. Osvětlují její tvorbu v kontextu životních událostí, které formovaly  její postoje, názory a vztah k národnímu jazyku. Je představena také jako obyčejná žena se všemi touhami a přirozenými potřebami, jako milující a obětavá matka, jako vlastenka, bojovnice za rovnoprávnost ve vzdělání mužů a žen a všeobecnou spravedlnost. Monolog v podání M. Palowské, sestavený na základě autentické korespondence mezi Boženou a jejím manželem Josefem z doby po smrti jejich prvorozeného syna Hynka, je jakousi osobní zpovědí spisovatelky, rekapitulací jejího dosavadního života a poznání světa, v němž, jak sama píše, „není ideál úplné dokonalosti“.

přednáší a účinkuje Mgr. Markéta Palowská

 


Festival ostravských knihoven

4. 10. 2022

V roce 2022 nás čeká již 6. ročník Festivalu ostravských knihoven!

Festivalu se účastní deset ostravských knihoven, které si pro vás i letos připravily knihovní questing aneb hledačku. Tentokrát se vydáme po stopách jubilantů. Rok 2022 totiž přinesl řadu zajímavých výročí a jubileí. Zadání questingu bude zveřejněno na těchto stránkách 3. října a pátrat bude možno až do 9. října. Úspěšní luštitelé mohou opět vyhrát některou ze zajímavých cen.

Knihovny si připravily také zajímavý doprovodný program, který bude probíhat v hlavní festivalový den, tedy v úterý 4. října. Program postupně doplňujeme.

Akce se koná v rámci Týdne knihoven.Den s herbářem

16. 10. 2022 od 9 do 17 hodin

Celodenní program nejen pro rodiny s dětmi k derniéře výstav Příběh Mattioliho herbáře a Co (ne)skrývá herbář a knihovna Ostravského muzea. Můžete se těšit na:

  • komentované prohlídky výstavami
    - v 10, 11, 13, 14 hod.  
    - v 15 hodin výstavou provede autor, Ing. Bílek
  • aktivity v "Kabinetu pro přírodovědná zkoumání", který je součástí výstavy o herbářích
  • výrobu vkusných průhledných podtácků, které si vyrobíte zaléváním sušených květů do čiré pryskyřice
  • poznávání rostlin hravou formou 
  • determinace rostlinných druhů dle botanického klíče a náležitosti ke zhotovení herbářů 

 Těšíme se na Vás! 

QUESTING - Ostravské muzeum má svoji hledačku

Putování Ostravským muzeem se svatou Barborou je název vzniklého questu. Jednotlivá zastavení propojují historické i přírodovědné expozice v jeden celek. Na dvanácti zastaveních se návštěvník zábavnou formou seznámí s exponáty Ostravského muzea. Hledačku vytvořily pracovnice Ostravského muzea za pomoci kolegyň z Muzea Beskyd, Muzea Těšínska a občanského sdružení Actaea.

Nevznikla žádná nová kniha nebo brožurka a nebudete potřebovat ani mobilní telefon. Stačí vám tužka a papír. A co že to tedy vlastně je „hledačka“? Je to zábava, kdy hledáte poklad, ale přitom najdete spoustu jiných pokladů nebo třeba perliček z minulosti a ještě se pobavíte. Můžete vzít s sebou i děti, aby vám pomohly luštit hádanky a dojít až na konec trasy. Trasa začíná v přízemí muzea, kde si vyzvednete questingové listy a končí, však uvidíte… Doufáme, že se vám bude tato zábava líbit.

Více informací o hledačkách a o questingu najdete na www.questing.cz

Hledačka zde ke stažení ve formátu .pdf

 


akce pro veřejnost 2022

akce pro veřejnost 2021 

akce pro veřejnost 2020

akce pro veřejnost 2019

akce pro veřejnost 2018

akce pro veřejnost 2017

akce pro veřejnost 2016

akce pro veřejnsot 2015

akce pro veřejnost 2014


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: