Nacházíte se na: On-line výstavy » Střípky ostravské archeologie »


Kalendář událostí

Květen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13

HOUBAŘSKÁ PORADNA

Od pondělí 13. 5. 2024 v čase 15:00—16:30
v přízemí Ostravského muzea

14 15

BESEDA / Stolik polski: Česká (a slovenská) univerzitní polonistika do roku 1939

15. 5. 2024
v 17 hodin
Vstup volný

16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

DEN DĚTÍ V OSTRAVSKÉM MUZEU

31. 5. 2024
10—17 h
vstup zdarma

Novinky

19 776 pozorování přírody za 4 dny. První účast Ostravy v City Nature Challenge přinesla úspěch.

Oficiálně skončil devátý ročník celosvětové výzvy v pozorování městské biodiverzity City Nature Challenge. Účast Ostravy, která se díky iniciativě Ostravského muzea do projektu zapojila poprvé, byla velmi úspěšná. Díky aktivnímu zapojení ostravských základních škol a veřejnosti Ostrava zvítězila v rámci České republiky a obsadila 4. místo v rámci Evropy za rakouskými městy Graz a Salzburg a italským Milazzem. Na území Ostravy proběhlo více pozorování, než v evropských metropolích jako jsou Berlín, Řím, Londýn nebo Paříž. V celosvětovém žebříčku Ostrava skončila na 27. místě z celkových 690 zúčastněných měst.

20.05.2024 zobrazit


Výběrové řízení

Ostravské muzeum hledá nové kolegy/kolegyně na pozice: Konzervátor/ka – Restaurátor/ka * Kurátor/ka historických fondů * Dokumentátor/ka přírodovědných fondů

01.05.2024 zobrazit


Střípky ostravské archeologie

 

Do našich sbírek přibyl Zlatý mamut!

V pondělí 23.5.2022 proběhlo v brněnském Pavilonu Anthropos slavnostní udílení cen 3. ročníku/ 2020-2021 celorepublikové soutěže Zlatý mamut. Touto cenou Karla Absolona jsou oceňovány nejlepší projekty zaměřené na popularizaci archeologie.
Jsme nesmírně hrdí, že projekt Zbyňka Moravce Střípky z ostravské archeologie získal 1. místo v kategorii Muzejní cena.

Gratulujeme!

Garanty soutěže jsou Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i., Moravské zemské muzeum a Ústav archeologie a muzeologie FF MU

 

Upoutávka:

 

Střípky z ostravské archeologie

Publikovaná videa jsou určena všem zájemcům o dějiny Ostravy, archeologii či milovníkům historie obecně.  V případě zájmu doporučujeme sledovat náš YouTube kanál nebo se podívejte přímo na stránky projektu Střípky z ostravské archeologie.

 

 • Střípky z ostravské archeologie - Dívka jménem Mariana
  Na Puchmajerově ulici v Ostravě byl v roce 2007 odkryt hřbitov zaniklý v 19. století. I když všechny hroby byly anonymní, přesto se povedlo v rámci mezioborové spolupráce určit jméno jedné pohřbené. Podívejte se nejen na okolnosti celého bádání, ale i na překvapivá zjištění, která se odhalila po identifikaci pohřbené dívky.
 • Střípky z ostravské archeologie - Hulvácký poklad
  V roce 2018 byl v Ostravě Hulvákách nalezen poklad stříbrných mincí a jednoho prstene ze 17. století. Připravené video přibližuje okolnosti objevu i možné události, které mohly vést k jeho zakopání před více než 300 lety.
 • Střípky z ostravské archeologie - Hradisko a hrad Landek
  Krátké video přibližuje středověké osídlení na Landeckém návrší. To se dnes nachází v okrsku města Ostravy a již od 19. století patří k oblíbeným výletním destinacím. Po hradisku a hradu zůstaly v terénu mohutné valy, příkopy a malé torzo zdi. Kdysi výrazná dominanta Ostravska jinak zcela zmizela a tento audiovizuální snímek by rád zprostředkoval základní informace, zjištěné historickým a archeologickým bádáním.
 • Střípky z ostravské archeologie - Příběh jedněch kamen
  K jedněm z nejdůležitějších technických objevů středověku patří kachlová kamna, která umožňovala lépe a bezpečněji prohřát obydlí. Toto video se snaží přiblížit jeden z početných nálezů zbytků tohoto otopného zařízení v Ostravě a sledovat jeho vznik, užívání i zánik.
 • Střípky z ostravské archeologie - Hry a zábava ve středověké Ostravě
  Snímek přibližuje archeologické nálezy, které mohly sloužit k hrám a zábavě dětem i dospělým ve středověké Ostravě. Zjištěné informace pocházejí především z novějších archeologických výzkumů, včetně toho doposud největšího v místech původních "Laubů" (ulice Velká). 

 • Střípky z ostravské archeologie - Zkáza Ostravy
  Video přibližuje katastrofu, která Ostravu postihla v 16. století. Katastrofu, kterou zřejmě způsobil jediný muž. Rozsah neštěstí byl tak velký, že podle všeho zanechala stopy i v archeologických situacích.

 • Střípky z ostravské archeologie - Poslední ostravský hrad
  Video stručně přibližuje pohnuté osudy posledního stojícího ostravského hradu. Kromě událostí, kterými si původní středověká pevnost na Slezské Ostravě prošla, jsou zde v krátkosti přiblíženy i výsledky archeologických výzkumů a nálezy, které se odtud povedlo získat.

 • Střípky z ostravské archeologie - Hroby pod bývalou školou
  Video přibližuje nález dvou hromadných hrobů v Ostravě na Kostelní ulici a poodkrývá co mohlo vést k jejich vykopání.

 • Střípky z ostravské archeologie - Zvířata ve středověké Ostravě
  Video seznamuje s výsledky archeozoologických a jiných analýz z výzkumů v Moravské Ostravě.

 • Střípky z ostravské archeologie - Návrší nad Mundlochem 
  Ostravské muzeum si tento rok (2022) připomíná 150. výročí svého vzniku a zcela oprávněně spojuje základy svých sbírek s osobou K. J. Bukovanského. Desátý díl Střípků z ostravské archeologie využívá této příležitosti. Poloha “Nad Mundlochem” patří mezi jedny z prvních lokalit na Ostravsku, které byly cíleně, řekněme, archeologicky prokopány. Výkopy provedl Karel Jaromír Bukovanský v poslední třetině 19. století a ačkoliv o výsledcích informoval v tehdejším tisku, podrobnější zprávy, nákresy či plánky postrádáme. Lokalitu proto obestírá závoj otázek a nejasností. Publikované video se pokouší výzkum K. J. Bukovanského i polohu “Nad Mundlochem” přiblížit.


 
autor videí: Zbyněk Moravec


.


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: