Nacházíte se na: on-line výstavy » Střípky ostravské archeologie »


Kalendář událostí

Květen 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16

Setkání s pamětí národa pro seniory, studenty a širokou veřejnost

Ostravské muzeum, Paměť národa Moravskoslezský kraj a Slezské zemské muzeum Vás zvou na přednášku Christie Falhauer

PRVNÍ VELITEL PRVNÍ TVRZE – Životní příběh velitele tvrze Smolkov, pplk. Ladislava Honce
v úterý 16. května v 16 hodin


17 18 19 20

Ostravská muzejní noc

V sobotu 20. 5. 2023 se uskuteční čtrnáctý ročník kulturního festivalu Ostravská muzejní noc. Až do pozdních nočních hodin opět nehlédnete do ostravských institucí a organizací, které se věnují kultuře, vzdělávání a dalším sociálním aktivitám.

Slavnostní zahájení se uskuteční na Prokešově náměstí před budovou Nové radnice v 17.30 hodin.

Tématem letošního ročníku je recyklace, tak NEVYHAZUJ A TVOŘ!

21
22 23 24

Komentovaná prohlídka výstavou Prokeš a muzeum

V rámci výstavy se uskuteční tři komentované prohlídky ve 13:00, 15:00 a 17:00.

Z důvodů omezené kapacity doporučujeme rezervaci míst na pokladně Ostravského muzea: duchonova@ostrmuz.cz, tel. 597 578 450 (po-pá 9.00-17.00)

Múzejní literární podvečer

Básnířka harmonie, lásky, něhy a čistoty - Zuzana Renčová-Nováková
ve středu 24. 5. v 17 hodin

25 26 27 28
29 30 31

Novinky

Sbírky online

Online prezentaci sbírek ostravského muzea naleznete na https://sbirkyonline.ostrmuz.cz/

08.03.2021 zobrazit


Katalog knihovny on-line

29.11.2021 zobrazit


Střípky ostravské archeologie

 

Do našich sbírek přibyl Zlatý mamut!

V pondělí 23.5.2022 proběhlo v brněnském Pavilonu Anthropos slavnostní udílení cen 3. ročníku/ 2020-2021 celorepublikové soutěže Zlatý mamut. Touto cenou Karla Absolona jsou oceňovány nejlepší projekty zaměřené na popularizaci archeologie.
Jsme nesmírně hrdí, že projekt Zbyňka Moravce Střípky z ostravské archeologie získal 1. místo v kategorii Muzejní cena.

Gratulujeme!

Garanty soutěže jsou Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i., Moravské zemské muzeum a Ústav archeologie a muzeologie FF MU

 

Upoutávka:

 

Střípky z ostravské archeologie

Publikovaná videa jsou určena všem zájemcům o dějiny Ostravy, archeologii či milovníkům historie obecně.  V případě zájmu doporučujeme sledovat náš YouTube kanál.

 

 • Střípky z ostravské archeologie - Dívka jménem Mariana
  Na Puchmajerově ulici v Ostravě byl v roce 2007 odkryt hřbitov zaniklý v 19. století. I když všechny hroby byly anonymní, přesto se povedlo v rámci mezioborové spolupráce určit jméno jedné pohřbené. Podívejte se nejen na okolnosti celého bádání, ale i na překvapivá zjištění, která se odhalila po identifikaci pohřbené dívky.
 • Střípky z ostravské archeologie - Hulvácký poklad
  V roce 2018 byl v Ostravě Hulvákách nalezen poklad stříbrných mincí a jednoho prstene ze 17. století. Připravené video přibližuje okolnosti objevu i možné události, které mohly vést k jeho zakopání před více než 300 lety.
 • Střípky z ostravské archeologie - Hradisko a hrad Landek
  Krátké video přibližuje středověké osídlení na Landeckém návrší. To se dnes nachází v okrsku města Ostravy a již od 19. století patří k oblíbeným výletním destinacím. Po hradisku a hradu zůstaly v terénu mohutné valy, příkopy a malé torzo zdi. Kdysi výrazná dominanta Ostravska jinak zcela zmizela a tento audiovizuální snímek by rád zprostředkoval základní informace, zjištěné historickým a archeologickým bádáním.
 • Střípky z ostravské archeologie - Příběh jedněch kamen
  K jedněm z nejdůležitějších technických objevů středověku patří kachlová kamna, která umožňovala lépe a bezpečněji prohřát obydlí. Toto video se snaží přiblížit jeden z početných nálezů zbytků tohoto otopného zařízení v Ostravě a sledovat jeho vznik, užívání i zánik.
 • Střípky z ostravské archeologie - Hry a zábava ve středověké Ostravě
  Snímek přibližuje archeologické nálezy, které mohly sloužit k hrám a zábavě dětem i dospělým ve středověké Ostravě. Zjištěné informace pocházejí především z novějších archeologických výzkumů, včetně toho doposud největšího v místech původních "Laubů" (ulice Velká). 

 • Střípky z ostravské archeologie - Zkáza Ostravy
  Video přibližuje katastrofu, která Ostravu postihla v 16. století. Katastrofu, kterou zřejmě způsobil jediný muž. Rozsah neštěstí byl tak velký, že podle všeho zanechala stopy i v archeologických situacích.

 • Střípky z ostravské archeologie - Poslední ostravský hrad
  Video stručně přibližuje pohnuté osudy posledního stojícího ostravského hradu. Kromě událostí, kterými si původní středověká pevnost na Slezské Ostravě prošla, jsou zde v krátkosti přiblíženy i výsledky archeologických výzkumů a nálezy, které se odtud povedlo získat.

 • Střípky z ostravské archeologie - Hroby pod bývalou školou
  Video přibližuje nález dvou hromadných hrobů v Ostravě na Kostelní ulici a poodkrývá co mohlo vést k jejich vykopání.

 • Střípky z ostravské archeologie - Zvířata ve středověké Ostravě
  Video seznamuje s výsledky archeozoologických a jiných analýz z výzkumů v Moravské Ostravě.

 • Střípky z ostravské archeologie - Návrší nad Mundlochem 
  Ostravské muzeum si tento rok (2022) připomíná 150. výročí svého vzniku a zcela oprávněně spojuje základy svých sbírek s osobou K. J. Bukovanského. Desátý díl Střípků z ostravské archeologie využívá této příležitosti. Poloha “Nad Mundlochem” patří mezi jedny z prvních lokalit na Ostravsku, které byly cíleně, řekněme, archeologicky prokopány. Výkopy provedl Karel Jaromír Bukovanský v poslední třetině 19. století a ačkoliv o výsledcích informoval v tehdejším tisku, podrobnější zprávy, nákresy či plánky postrádáme. Lokalitu proto obestírá závoj otázek a nejasností. Publikované video se pokouší výzkum K. J. Bukovanského i polohu “Nad Mundlochem” přiblížit.


 
autor videí: Zbyněk Moravec


.


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: