Nacházíte se na: Akce / Vzdělávání » City Nature Challenge »


Kalendář událostí

Květen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13

HOUBAŘSKÁ PORADNA

Od pondělí 13. 5. 2024 v čase 15:00—16:30
v přízemí Ostravského muzea

14 15

BESEDA / Stolik polski: Česká (a slovenská) univerzitní polonistika do roku 1939

15. 5. 2024
v 17 hodin
Vstup volný

16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

DEN DĚTÍ V OSTRAVSKÉM MUZEU

31. 5. 2024
10—17 h
vstup zdarma

Novinky

19 776 pozorování přírody za 4 dny. První účast Ostravy v City Nature Challenge přinesla úspěch.

Oficiálně skončil devátý ročník celosvětové výzvy v pozorování městské biodiverzity City Nature Challenge. Účast Ostravy, která se díky iniciativě Ostravského muzea do projektu zapojila poprvé, byla velmi úspěšná. Díky aktivnímu zapojení ostravských základních škol a veřejnosti Ostrava zvítězila v rámci České republiky a obsadila 4. místo v rámci Evropy za rakouskými městy Graz a Salzburg a italským Milazzem. Na území Ostravy proběhlo více pozorování, než v evropských metropolích jako jsou Berlín, Řím, Londýn nebo Paříž. V celosvětovém žebříčku Ostrava skončila na 27. místě z celkových 690 zúčastněných měst.

20.05.2024 zobrazit


Výběrové řízení

Ostravské muzeum hledá nové kolegy/kolegyně na pozice: Konzervátor/ka – Restaurátor/ka * Kurátor/ka historických fondů * Dokumentátor/ka přírodovědných fondů

01.05.2024 zobrazit


City Nature Challenge
Objevte s námi výjimečné krásy ostravské přírody!
26.—29. 4. 2024


Projekt City Nature Challenge

Na každém obydleném světovém kontinentu se nyní ve více než 500 městech schyluje ke startu naprosto ojedinělé soutěže občanské vědy v mapování městské biodiverzity s názvem City Nature Challenge. Přestože dnes je tento soutěžní projekt na globální úrovni, začínal jako malá přátelská soutěž v mapování městské fauny a flory mezi Muzeem přírodní historie v Los Angeles a Kalifornskou akademií věd v San Franciscu. Nyní už stovky měst soupeří o co nejvyšší počty pozorování organismů v rámci svých území. A protože jsme se rozhodli, že naše rychle se rozvíjející Ostrava nemůže zůstat stranou, potřebujeme co největší množství účastníků, kteří se ve dnech 26. 4.–29. 4. 2024 zapojí do monitoringu volně žijících rostlin a zvířat našeho města.

Více informací k projektu ➜ ova.citynaturechallenge.cz 

 

Zajímá Vás příroda a chcete zjistit, jaké druhy fauny a flóry se nacházejí na území našeho města?

Pokud ano, tak bychom každého, koho toto téma zaujalo, rádi vyzvali k účasti na projektu občanské vědy jménem City Nature Challenge, kde každý bude mít možnost zmapovat netradiční rozmanitost přírody města Ostravy a přilehlého okolí. V rámci této akce budeme v přátelském duchu soutěžit s městy celého světa v mapování druhové rozmanitosti neboli biodiverzity. Zúčastnit se může každý, kdo má kromě zájmu o přírodu staženou aplikaci iNaturalist ve svém mobilním telefonu. Samozřejmě není snadné různé druhy rostlin a živočichů poznat, ale tohle vše zajistí právě zmiňovaná aplikace, kterou si lze podrobně nastudovat v návodu níže.

 

Kdy se můžete zúčastnit?

Aplikaci iNaturalist lze využívat v rámci celého roku a na celém světě, ovšem pro City Nature Challenge se budou data sbírat pouze od 26. 4.–29. 4. 2024 na vyznačeném území v rámci města Ostravy.

 

Jak se můžete zapojit?

Mapovat druhy lze během volnočasových činností jako jsou procházky, výlety, či přímo za účelem biomonitoringu pro City Nature Challenge. Pro zájemce o mapování s odborným výkladem budeme organizovat několik akcí pro školy i veřejnost. Je možné se přidat například k netradičním exkurzím po zoologické zahradě, kdy nebudou předmětem pozorování zvířata v expozicích, ale naopak volná příroda mimo ně. Také Ostravské muzeum bude pořádat terénní exkurze pro veřejnost v sobotu 27. 4. a v neděli 28. 4. 2024, které budou vést odborní pracovníci z oboru botanika a geologie.

 

Jak používat aplikaci iNaturalist?

Jedna z nejpopulárnějších přírodovědných aplikací na světě — iNaturalist vám pomůže identifikovat rostliny, zvířata i houby kolem vás.

Aplikace iNaturalist ke stažení v AppStore a na Google Play.

Stáhnout z App store Stáhnout z Google Play


 

 

 

Kde mapovat?

 

 

 

 

Partneři projektu

 
Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: