Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2012 » Korea - historie a tradice »


Kalendář událostí

Březen 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3

Knižní festival Ostrava

Knihovnu Ostravského muzea můžete navštívit na Knižním festivalu na Černé louce.

4

Knižní festival Ostrava

Knihovnu Ostravského muzea můžete navštívit na Knižním festivalu na Černé louce.

5
6 7 8 9 10 11 12
13

literární podvečer

Muzejní literární podvečer - Haló, Jácíčku - u příležitosti 100. výročí narození Daisy Mrázkové.
Začátek v 17 hodin.

14 15 16 17 18 19
20 21 22 23

Na jasankach za polárním kruhem

Beseda je součástí doprovodného programu k výstavě "Počátky lyžníků v Beskydech".
Začátek v 17 hodin.

24 25 26
27 28 29 30 31

První Noc s Andersenem v Ostravském muzeu

Chcete zažít „Noc v muzeu“?
V rámci akce Noc s Andersenem bude mít 10 dětí jedinečnou šanci přespat v budově muzea z pátku 31. 3. na sobotu 1. 4..
Celým večerem nás bude provázet Ferda mravenec, jenž se promítne do všech částí programu.
Čeká nás společné čtení, zábavné hry, tvůrčí aktivity, objevování světa hmyzu, návštěva přírodovědné expozice a spousta zábavy!

Novinky

Sbírky online

Online prezentaci sbírek ostravského muzea naleznete na https://sbirkyonline.ostrmuz.cz/

08.03.2021 zobrazit


Katalog knihovny on-line

29.11.2021 zobrazit


Korea - historie a tradice

TISKOVÁ ZPRÁVA

 Zlatá koruna, šest stovek let starý porcelán i luxusní nábytek a oděvy z Koreje  v Ostravském muzeu

 Nejen unikátní zlaté klenoty z Koreje vystavuje do konce února ve svých prostorách na Masarykově náměstí Ostravské muzeum.  Jak se odívali, z čeho jedli, na čem spali a jak jinak si Korejci všech společenských vrstev  v průběhu historie zpříijemňovali život ukazuje více než dvěstěpadesát předmětů z dob dávno minulých i nedávných. 

 “Výstava vypraví fascinující příběh každodenního života v zemi kulturně i geograficky pro středoevropana  velmi exotické, na druhé straně v současném globalizovaném světě velmi blízké”, říká ředitelka muzea Jiřina Kábrtová.  “Korejci se stávají našimi sousedy a my bychom rádi přispěli k tomu, aby tento národ nebyl spojován pouze s výrobou aut. Chceme přiblížit nesmírnou rozmanitost  a bohatství této tisícileté kultury”, dodává David Majer, kurátor výstavy. Nejcennějším předmětem je plnhodnotná zlatá kopie patnáct století staré královské koruny z dynastie Silla. Originál je v Národním muzeu v Soulu a vystavovanou kopii věnovala Českému státu Korejská vláda v roce 2010.

Kromě nahlédnutí do královské historie si budou moci návštěvníci prohlédnout korejský národní oděv, jehož vzory jsou take součástí vystavovaných předmětů. Četné masky a loutky přilákají jistě malé diváky. Lakovaným šperkovnicím a nábytku vykládaným perletí neodolá laik ani odborník. V termínech, které budou zvěřejněny na stránkách Ostravského muzea (www.ostrmuz.cz) pak bude příležitost poslechnout si přednášku o odlišnostech i podobnostech korejské a naší kultury v oblasti každodenního života, postavení žen či jiných tradic.

Většina z vystavených předmětů je zapůjčena ze sbírek Národního muzea-Náprstkova muzea v Praze a Národní galerie-paláce Kinských v Praze.

V Ostravě 27. 12. 2011

 

Doprovodné aktivit:

2. a 23.2. od 16 hodin - přednáška Hyundai - mýty a skutečnost

8.2. od 16 hodin - Jak „uvařit“ kimchi? - příprava typického korejského pokrmu

 

Další články:

Království Silla - "kusá kolej" Velké Hedvábné cesty / David Majer


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: