Nacházíte se na: Obrázkové menu » Stálé expozice » Přírodovědná expozice »


Kalendář událostí

Září 2024
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ 2024

Navštivte Ostravské muzeum v rámci Dnů evropského dědictví! Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně otevírá co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů, a i dalších prostor, v nichž všech je uchováváno neuvěřitelně rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví.

V Ostravském muzeu si můžete prohlédnout stálé expozice i aktuální výstavu.
Více informací a katalog otevřených památek na: www.ehd.cz

8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28

DEN ARCHITEKTURY 2024 / Příběh staré radnice

Jak se historie Ostravy promítla do podoby staré radnice? Městské vzestupy i pády zanechaly nesmazatelnou stopu jak v architektuře dnešního Ostravského muzea, tak v jeho expozicích. Příběhem památkově chráněné budovy v centru města i událostmi, které vedly k jejím proměnám, vás provedou historikové Kateřina Barcuchová a Jiří Sochorek.

Vstup zdarma
Omezená kapacita 30 osob, rezervace míst bude spuštěna 15/9 na GoOut: www.goout.cz
Více informací na: www.denarchitektury.cz

29
30

Novinky

Výběrové řízení na pozici: Průvodce/kyně – Pokladní

Ostravské muzeum vypisuje výběrové řízení na pozici: Průvodce/kyně – Pokladní. Nástup od 1. 10. 2024 nebo dle dohody.

03.09.2024 zobrazit


Houbařská poradna pro veřejnost – každé pondělí

Pouze do 21. října se každé pondělí od 15:00 do 16:30 koná houbařská poradna pro veřejnost. Najdete ji v přízemí Ostravského muzea a svou radou Vám pomohou RNDr. Vít Balner a Mgr. Michal Graca.

02.09.2024 zobrazit


Přírodovědná expozice

Přírodovědná expozice „ Příroda a krajina Ostravska“ je členěna podle biotopů charakteristických pro Ostravsko.
Místnosti představují biotopy zemědělské krajiny okolí sídel, lužních lesů v povodí řeky Odry, další části se věnují fenoménu rybničních soustav a vodních toků, které do Odry v Ostravě vtékají. Interaktivní biotop soutoku řek vytvořil umělec Petr Nikl. Na vodní a mokřadní biotopy navazují společenstva nivní louky a pastviny. Pak se nivní krajina kolem Odry zvedá na terasy a do pahorkatin, kde se zachovaly lesní porosty. Fenoménu průmyslového města, obklopenému haldami a průmyslovými areály, je věnována poslední místnost nazvaná městská krajina.

 

Botanická charakteristika biotopů v expozici:

Pole, venkovská sídla

pole
Venkovská vegetace je typická plochami polních kultur (obiloviny, okopaniny, pícniny). Na tyto porosty jsou vázány zajímavé plevele, které se vyskytují zejména na plochách drobných soukromých políček. V okolí obcí jsou zachovány remízky a keříčková vegetace. Vzácně se v krajině Ostravska zachovaly aleje stromů, z nichž některé tvoří významný krajinný prvek.

 

Lužní lesy na Odře

Lužní les

V údolní nivě řeky Odry se utvářely lužní lesy představované jilmovou doubravou a střemchovou jaseninou, místy v komplexu s bažinnými olšinami a vrbinami. Na přirozených přítocích Odry se mozaikovitě zachovaly vrbové a vrbotopolové luhy.

 

Řeky, rybníky, mrtvá ramena

 

mrtvá ramena
Řečiště Odry na soutoku s Lučinou a Opavou v Ostravě jsou zregulovány a odlesněny. V profilovaných korytech se přesto vyskytují typické štěrkové náplavy s porosty říčních rákosin. V lemech břehů je kromě zbytků měkkého luhu často přítomna křídlatka japonská. Říční rákosiny jsou dobře vyvinuté v jádru Poodří, kde přirozeně přecházejí v porosty keřovitých vrb. Zachovalá slepá ramena, tůně a rybniční soustavy jsou vhodnými stanovišti pro vodní flóru a faunu stojatých vod.

 

Nivní louky a pastviny

nivní louka
Louky v nivě Odry jsou náhradními společenstvy lužních lesů. V nejvlhčích polohách jako jsou meandry, úpady, terénní deprese, litorály rybníků se vyskytují porosty vysokých ostřic. Na střídavě mokrých stanoviších se vyskytují jedno až dvousečné louky. Vlhké psárkové louky jsou vázané na krátkodobě zaplavované polohy. Sušší stanoviště obsazují ovsíkové louky.

 

Lesy štěrkových teras a pahorkatin

lesní pahorkatiny
Pro Ostravskou pánev byly charakteristické porosty podmáčených dubových bučin, které se na malých plochách zachovaly např. v Přírodní rezervaci Komora a Triangl v Černém lese a v okrajích těžebního prostoru Ostravské pánve. Na vyvýšené terasy přesahují z pahorkatin lipové dubohabřiny. Fragmenty květnatých bučin se nacházejí např. na Landeku. Převážná část lesů v Ostravské pánvi je využívána pro pěstební účely s převahou jehličnanů.

 

Městská zástavba

město
V podmínkách města se vyskytují druhy rostlin optimálně přizpůsobených stanovištím narušovaných lidskou aktivitou, ať už je to sešlapávání nebo časté kosení, zvýšený spad imisí apod. Vítězí druhy schopné rychlé regenerace, schopné produkovat velká množství semen,dále rostliny tvořící oddenky. Neudržované plochy ve městě často obsazuje křídlatka japonská, bříza pýřitá, kříženci topolu, vrba jíva.

 

Haldy, poklesová území

halda
Značnou část povrchu Ostravské pánve tvoří antropogenní půdy, které zde byly vytvořeny vlivem intenzivního důlního a hutního průmyslu. Jsou to odvaly, haldy, odkaliště, areály průmyslových závodů. Vyskytuje se zde tzv. synantropní vegetace, která zpevňuje povrch, zmírňuje extrémní výkyvy teploty a vlhkost těchto půd. Po útlumu důlní těžby v 90.letech 20.století je v Ostravě je převážná část hald a skládek rekultivovaná včetně výsadby dřevin. Důsledkem poddolování území jsou četné zatopené poklesové kotliny.

 


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: