Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2011 » Sv. Florián ze sbírek hornoslezských muzeí »


Kalendář událostí

Leden 2026
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY / Světlo v temnotách aneb 90 let zednářství v Ostravě

ÚTERÝ 13. 1., 17 h | Srdečně zveme na komentovanou prohlídku s autory výstavy Martinem L. a Robertem G., kteří vás provedou skrytým světem ostravského zednářství a odhalí jeho principy, symboliku i tradice. Nahlédnete do historie lóže Lux in tenebris a uvidíte autentické předměty, jež zednáři používali i používají dodnes.
Vstupné: 100 Kč (základní) / 70 Kč (snížené).
Kapacita je omezena, rezervace míst nutná.

14 15

PUTINOVA KLEC – Příběhy nesvobody v současném Rusku

Venkovní výstava organizace Gulag.cz prostřednictvím ilustrací přibližuje případy současných politických vězňů, kteří byli v Rusku odsouzeni za nesouhlas s agresí proti Ukrajině a dalšími zločiny ruské vlády. Výstava bude zahájena ve čtvrtek 15. 1. 2026 v 17 hodin na Masarykově náměstí, kde bude k vidění do 15. 2. 2026.

DEBATA O SOUČASNÉM RUSKU A POLITICKÝCH VĚZNÍCH

ČTVRTEK 15. 1., 17 h | Debata věnovaná situaci v současném Rusku a podmínkám politických vězňů. O tématu budou hovořit Alexandra Skorvid (Gulag.cz) a Miroslav Karas (bývalý zahraniční zpravodaj ČT), diskusi povede Štěpán Černoušek (předseda organizace Gulag.cz). Pro zájemce bude po skončení debaty následovat psaní dopisů a pohlednic lidem nespravedlivě vězněným v Rusku, během kterého se zájemci dozví více o jejich osudech.
Vstup je volný na základě rezervace místa.

16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

ČEŠTÍ SVOBODNÍ ZEDNÁŘI VE 20. STOLETÍ / přednáška Doc. PhDr. Jany Čechurové, Ph.D., z Ústavu historie, Filozofické fakulty, Univerzity Karlovy.

ČTVRTEK 29. 1., 17 h | Přednáška bude věnována vzniku a vývoji svobodného zednářství v moderní době a to jak v celočeskoslovenském kontextu, tak s dílčím zaměřením na moravské reálie. Těžiště výkladu se zaměří na českojazyčné regulérní zednářství, sdružené pod Národní Velikou Lóží Československou, k níž patřila i ostravská lóže Lux in tenebris (Světlo v temnotách). Výklad bude doplněn o informace o německojazyčném zednářství a také některých zednářství podobných společnostech, které existovaly na našem území a dotvářely pestrou paletu diskrétního sdružování. Představeny budou i některé pro zednářství důležité osobnosti. Celkově bude obsah přednášky zasazen do širších celospolečenských a politických reálií, od nichž nelze fenomén svobodného zednářství separovat. Rezervace míst nutná.
Vstupné: 100 Kč (základní) / 70 Kč (snížené)

30 31

Novinky

ZMĚNA VSTUPNÉHO / od 1. 1. 2026

Milí návštěvníci, dovolujeme si vás upozornit, že od 1. ledna 2026 vstoupil v platnost nový ceník vstupného do Ostravského muzea, na vyhlídkovou věž i na doprovodné a edukační programy. Nový ceník najdete v menu v sekci Kontakty – Otevírací doba a vstupné nebo na pokladně muzea. Věříme, že pro vás zůstane návštěva muzea i nadále dostupná a příjemná. Děkujeme za pochopení.

01.01.2026 zobrazit


Sv. Florián ze sbírek hornoslezských muzeí

Mezi světce známé a uctívané na území Slezska patří i sv. Florián - mučedník. Rozšíření jeho kultu v Rakousku, Čechách a v Polsku spadá do 16. století. Je spojeno s požárem krakovského Kleparza roku 1528, kterému odolal pouze kostel zasvěcený sv. Floriánovi. Místní obyvatelstvo tuto událost považovalo za zázrak, proto byl sv. Florián prohlášen také ochráncem proti ohni a zvláštním patronem hasičů, kovářů, hutníků, kominíků, či Horního Rakouska, Krakova a celého Polska.

Jeho vyobrazení jsou vkomponována do krajiny slezské země a můžeme se s nimi setkat nejen v kostelech, ale také ve vesnických kapličkách u cest a v domácích kapličkách umístěných ve výklencích domů. Sochy tohoto světce se nacházejí v mnoha slezských městech, mimo jiné na náměstí v Ratiboři. Vyobrazení sv. Floriána se rovněž objevuje na praporech a v dokumentech spojených s činností hasičů ve Slezsku.

Sv. Florián v různých výtvarných podobách se nachází i ve sbírkách hornoslezských muzejí po obou stranách hranice. Realizací tohoto projektu chceme ukázat sv. Floriána jako jeden z četných prvků společných pro polskou a českou kulturu a rovněž seznámit návštěvníky s jeho osobou a životem.

Projekt je adresován nejenom nezasvěceným návštěvníkům, ale také muzejním pracovníkům. V průběhu realizace projektu si pracovníci slezských muzeí vyměnili své odborné zkušenosti a znalosti z ikonografie a historiografie sv. Floriána. Cílem je seznámení s formami uctívání sv. Floriána, prezentace sbírek hornoslezských muzeí a zvýšení zájmu o kulturní dědictví regionu.

Výstavu Sv. Florián ze sbírek hornoslezských muzeí mohou návštěvníci shlédnout do 28. července do 30. září.

missing folder /website/images/2011/florian[2]


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: