Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2023 » Setkání s Pamětí národa pro seniory, studenty a širokou veřejnost »


Kalendář událostí

Září 2025
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9

KOMPONOVANÝ VEČER S PROTIMLUVEM: Anka Lipka – jasnovidka ze Slezské Ostravy

ÚTERÝ 9. 9., 17 h | Setkání s publicistou a spisovatelem Markem Piętoněm nad dramatickými osudy slezskoostravské jasnovidky, bylinkářky a lidové léčitelky Agnieszky Pilchowé. Besedu doplní četba z Piętoňovy povídky Anka Lipka v podání herce Marka Cisovského z Komorní scény Aréna. Zahraje kapela Mištes a večerem bude provázet šéfredaktor ostravské literární revue Protimluv Jiří Macháček.

10

ARCHEOLOGICKÉ LÉTO: Komentovaná prohlídka výstavy Lauby – světla a stíny Ostravy

STŘEDA 10. 9., 16 h | Komentovaná prohlídka s archeologem a kurátorem Zbyňkem Moravcem. Vstup je možný na základě předchozí rezervace a s platnou vstupenkou do muzea.

11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23

PROMĚNY STŘEDOVĚKÉ MÓDY / beseda

ÚTERÝ 23. 9., 17 h | Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Ostrava, společně s Ostravským muzeem pořádá besedu s Mgr. Veronikou Pilnou, Ph.D. věnovanou odívání ve středověku. Vstupenky zakoupíte na pokladně Ostravského muzea.

24

Literární pouť / s Pavlem Hruškou z muzea na Bazaly.

STŘEDA 24. 9., 17 h | Zajímáte se o místa a osobnosti spjaté s literární historií Ostravy? O to, jak duši Ostravy vnímala dobová próza a poezie? Pak se s námi rozhodně vydejte na literární pouť z muzea na Bazaly. Spolu s literárním historikem Pavlem Hruškou budete moci objevit zajímavé muzejní exponáty a seznámit se s texty, autory a tématy, souvisejícími s obrazem Ostravy v literatuře.
Koná se u příležitosti vydání trilogie Literární Ostrava. Sraz u Ostravského muzea (Masarykovo náměstí 1).

25 26 27 28
29 30

Novinky

V úterý 16. 9. bude muzeum zavřeno.

Milí návštěvníci, v úterý 16. 9. 2025 bude Ostravské muzeum z technických důvodů uzavřeno. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za případné komplikace.

09.09.2025 zobrazit


Houbařská poradna pro veřejnost – každé pondělí

Každé pondělí se v muzeu koná houbařská poradna pro veřejnost. Od 15.00 do 16.30 hodin můžete přijít do muzea konzultovat své houby s odborníky Vítem Balnerem a Michalem Gracou.

01.09.2025 zobrazit


Setkání s Pamětí národa pro seniory, studenty a širokou veřejnost

Ostravské muzeum, Paměť národa Moravskoslezský kraj a Slezské zemské muzeum Vás zvou na přednášku Christie Falhauer

PRVNÍ VELITEL PRVNÍ TVRZE – Životní příběh velitele tvrze Smolkov, pplk. Ladislava Honce

úterý 16. května v 16 hodin

Christie Falhauer představí životní příběh kutnohorského rodáka, rakousko-uherského vojáka, československého legionáře v Rusku, prvorepublikového důstojníka, protektorátního úředníka a druhoválečného odbojáře Ladislava Honce, který se v létě roku 1938 stal velitelem vůbec první budované tvrze v rámci československého opevnění – tvrze SMOLKOV nad Hájem ve Slezsku. Pod jeho velením se v září 1938 nikdy nedokončený rozsáhlý komplex povrchových objektů a podzemních chodeb připravoval k obraně proti stále více hrozícímu vpádu německých vojsk do Československa.

Christie Falhauer vystudovala cestovní ruch a posléze obor Geovědní a montánní turismus na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TU Ostrava. V minulosti pracovala v Dolní oblasti Vítkovice, od roku 2018 je však zaměstnána ve Slezském zemském muzeu, na pracovišti Národního památníku II. světové války v Hrabyni. Zde se věnuje organizaci běžného návštěvnického provozu, provádění skupin, ale také přednáškové činnosti v rozsahu svého vlastního výzkumu, který zahrnuje vznik, existenci a praktický život vojáků a důstojníků v hraničářských jednotkách a také dokumentaci konkrétních životních osudů příslušníků těchto útvarů. Je rovněž spoluautorkou publikace: "Za linií: Prostor hraničářského pluku 4, část první: Kasárny" z roku 2019.

 

Setkání s Pamětí národa podporuje statutární město Ostrava.

missing image /website/images/loga-partneru/pn_logo_cmyk.jpg

Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: