Nacházíte se na: On-line výstavy » Dívka jménem Mariana »


Kalendář událostí

Duben 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24

PŘEDNÁŠKA / Stolik polski: Těšínské rukopisy „Roty“ Marie Konopnické

24. dubna v 17 hodin
přednáškový sál Ostravského muzea
vstup volný

Přednáší: Mgr. Wojciech Święs

25 26 27

KOMENTOVANÁ TERÉNNÍ EXKURZE / Přírodní krásy haldy Ema

27. 4. 2024
14:00—16:00

Sraz: na zastávce MHD Zoo Ostrava
Účast na exkurzi je zdarma

28

BOTANICKÁ VYCHÁZKA / Rostliny městské přírody

28. 4. 2024
14:00—16:00

Sraz: před budovou Ostravského muzea, Masarykovo náměstí 1, Ostrava
Účast na vycházce je zdarma

29 30

Novinky

Vyhlídková věž otevřena!

Po zimní přestávce znovu zpřístupňujeme naši historickou vyhlídkovou věž! Návštěvu muzea odteď můžete spojit s jedinečným výhledem (nejen) na centrum Ostravy.

01.04.2024 zobrazit


Ostravské muzeum se zapojilo do projektu City Nature Challenge!

01.04.2024 zobrazit


Dívka jménem Mariana

On-line výstava Ostravského muzea s názvem Dívka jménem Mariana přibližuje život a smrt mladé ženy, jejíž neoznačený hrob se podařilo identifikovat v roce 2014.

Příběh mezioborového výzkumu začal v roce 2007, kdy byly bagrem při výkopu kanalizace v centru Ostravy spolu se zeminou nabrány i lidské kosterní ostatky. Následný archeologický výzkum potvrdil, že dnešní Puchmajerova ulice byla rozměřena na starém hřbitově, a i když byly všechny hroby neoznačené, přesto se povedlo v rámci spolupráce archeologa, historičky a antropologa určit jméno jedné pohřbené – Mariany Máchové. To se stalo příslovečným klíčem do minulosti.

On-line výstava podrobněji rozvádí video publikované v červenci tohoto roku (Střípky ostravské archeologie – Dívka jménem Mariana) a snaží se přiblížit nejen rodinu, život či smrt mladé dívky, ale rovněž písemné a archeologické prameny, které k určení osoby vedly. Kromě toho budou ve výstavě nastíněny možnosti identifikace dalších zemřelých a plánovaná je i možná rekonstrukce obličeje jednoho z nich. Zájemci se mohou seznámit taktéž s ukázkami patologických změn na kostech dávno pohřbených Ostravanů. Ve výstavě bude možné zhlédnout i návodové video, jak vyhledávat ve starých matričních záznamech. Výstava přinese nejen obrazové a textové dokumenty, či různé odkazy, ale také necelou dvacítku kratších audiovizuálních snímků.

V rámci prezentace by měly být přístupné také pracovní listy pro školy a vzhledem k charakteru dívčina úmrtí byla do projektu zahrnuta i část věnovaná prevenci sebevraždy a odkazy na terapii pro pozůstalé.

Výstava Dívka jménem Mariana je určena všem zájemcům o dějiny Ostravy, archeologii či milovníkům historie obecně. V případě zájmu doporučujeme sledovat náš YouTube kanál a stránky Ostravského muzea (www.ostrmuz.cz).

Autor výstavy. Mgr. Zbyněk Moravec ( moravec@ostrmuz.cz )

  

Uvítací a instruktážní video k prezentaci zde

Systémové požadavky na prohlížení online výstavy naleznete zde: https://support.prezi.com/hc/en-us/articles/360003498713-System-requirements-for-Prezi-Present


Online výstava Dívka jménem Mariana


 


Fotografie hrobu, který byl přiřazen dívce Marianě Máchové. Archeologický výzkum na Puchmajerově ulici v Ostravě. Dokumentace NPÚ, UOP Ostrava.

Fotografie hrobu, který byl přiřazen dívce Marianě Máchové. Archeologický výzkum na Puchmajerově ulici v Ostravě.

Dokumentace NPÚ, UOP Ostrava.

Plánová dokumentace hrobových situací. Archeologický výzkum na Puchmajerově ulici v Ostravě. Dokumentace NPÚ, UOP Ostrava.

Plánová dokumentace hrobových situací. Archeologický výzkum na Puchmajerově ulici v Ostravě.

Dokumentace NPÚ, UOP Ostrava.

Úmrtní zpráva městského ranhojiče F. Streibela o smrti Mariany Máchové. Archiv města Ostravy, pozůstalostní spis Mariany Máchové.

Úmrtní zpráva městského ranhojiče F. Streibela o smrti Mariany Máchové.

Archiv města Ostravy, pozůstalostní spis Mariany Máchové.

listopad 2021


 


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: