Nacházíte se na: Odborná pracoviště » Společenské vědy » Archeologie » Nález depotu římských mincí na Bruntálsku »


Kalendář událostí

Červen 2023
Po Út St Čt So Ne
1

Dny Fajne rodiny – Den dětí – Deskové hry v muzeu

Přijďte s námi oslavit den dětí. Čeká na vás pestrá škála, deskových her a kvízů, např. Zázraky přírody, BrainBox, Timeline, ad., ve kterých si mohou návštěvníci prověřit nejen své znalosti, ale také reflexy a paměť. V tento den mají děti do 15 let volný vstup do muzea.

2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17

Dny Fajne rodiny – Den otců

Ostravské muzeum pro vás připravilo edukační program ke Dni otců. V první části programu si budeme povídat o tatíncích a jejich roli v našem životě. V krátkosti nahlédneme také do několika zvířecích rodin, ve kterých zastávají právě tátové zásadní roli během výchovy mláďat. V druhé části programu společně vyrobíme oslavencům drobný dárek.

18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Novinky

Sbírky online

Online prezentaci sbírek ostravského muzea naleznete na https://sbirkyonline.ostrmuz.cz/

08.03.2021 zobrazit


Katalog knihovny on-line

29.11.2021 zobrazit


Nález depotu římských mincí na Bruntálsku

V neděli dne 19. 10. 2014 byl na Bruntálsku při houbařské vycházce objeven ženou pocházející z Ostravy depot 102 stříbrných mincí z období římského císařství. Nálezkyně o depotu neprodleně informovala odborné instituce a následně mince předala pracovníkům Ostravského muzea. Za spoluúčasti odboru archeologie NPÚ-ÚOP v Ostravě proběhlo v přítomnosti nálezkyně dne 23. 10. 2014 ohledání místa nálezu a dokumentace nálezových okolností. Ta byla zahájena pozitivním detektorovým průzkumem, po kterém následovalo odkrytí mechového porostu a začištění povrchu lesního terénu. V něm byl zachycen nepravidelný obrys původního výkopu pro uložení depotu se zbytkem neporušené výplně, v níž byly nalezeny další 3 stříbrné mince. Nálezová situace byla výrazně porušena kořenovým systémem lesního porostu, jenž patrně vynesl mince těsně pod a na povrch dnešního terénu. Místo nálezu bylo kresebně a fotograficky dokumentováno a zaměřeno v souřadnicích GPS.

Část mincovního depotu (fotoarchiv Ostravského muzea)

Depot z Bruntálska obsahuje římské stříbrné denáry především z průběhu 2. století.  Nejvíce jsou zde zastoupeny ražby císařů Traiana (98-117) a Hadriana (117-138). Nejmladší mince pocházejí z konce 2. století. To je však pouze předběžná informace, neboť mince ještě nebyly čištěny. Většina denárů je velmi otřelá, což dokládá jejich dlouhodobý oběh. K ukrytí tohoto unikátního pokladu došlo někdy v rozmezí od 3. až 5. století - císařské denáry byly totiž na území barbarika v oběhu velmi dlouho. Objev depotu je mimořádný pro region Bruntálska, ale i pro celé moravsko-slezské území, jde totiž o nejpočetnější nález svého druhu. Lze předpokládat, že jeho připravované odborné zpracování přinese řadu dalších zajímavých poznatků.

Náhodně nalezený mincovní depot je dle ustanovení § 23a, zák. č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči majetkem Kraje a bude patrně uložen v bruntálském muzeu. Nálezkyni náleží dle citovaného zákona odměna. V této souvislosti je třeba postup nálezkyně vysoce ocenit, neboť jí podniknuté kroky zajistily uchování nálezu pro budoucnost a odborné zkoumání, a umožnily rovněž podrobnou dokumentaci nálezových okolností. Je nutné zdůraznit, že se v tomto případě jednalo skutečně o náhodný nález, nikoliv o výsledek nelegální detektorové prospekce. Ta je v České republice bohužel velmi rozšířená a jen zlomek takto objevených nálezů se dostane do rukou odborníků. Depot z Bruntálska naznačuje, o jak významnou část kulturního a historického dědictví tím naše společnost přichází.

 

Kontakty:

Mgr. Michal Zezula, ředitel NPÚ ÚOP v Ostravě, tel. 595 133 911, zezula.michal@npu.cz

Mgr. Zbyněk Moravec, archeolog Ostravského muzea p.o., tel. 732 263 063, moravec@ostrmuz.cz

Mgr. Jindřich Hlas, vedoucí odboru archeologie NPÚ ÚOP v Ostravě, mobil: 724 400 279, hlas.jindrich@npu.cz


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: