Nacházíte se na: Odborná pracoviště » Společenské vědy » Archeologie » Archeologové dříve působící v Ostravském muzeu »


Kalendář událostí

Březen 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3

Knižní festival Ostrava

Knihovnu Ostravského muzea můžete navštívit na Knižním festivalu na Černé louce.

4

Knižní festival Ostrava

Knihovnu Ostravského muzea můžete navštívit na Knižním festivalu na Černé louce.

5
6 7 8 9 10 11 12
13

literární podvečer

Muzejní literární podvečer - Haló, Jácíčku - u příležitosti 100. výročí narození Daisy Mrázkové.
Začátek v 17 hodin.

14 15 16 17 18 19
20 21 22 23

Na jasankach za polárním kruhem

Beseda je součástí doprovodného programu k výstavě "Počátky lyžníků v Beskydech".
Začátek v 17 hodin.

24 25 26
27 28 29 30 31

První Noc s Andersenem v Ostravském muzeu

Chcete zažít „Noc v muzeu“?
V rámci akce Noc s Andersenem bude mít 10 dětí jedinečnou šanci přespat v budově muzea z pátku 31. 3. na sobotu 1. 4..
Celým večerem nás bude provázet Ferda mravenec, jenž se promítne do všech částí programu.
Čeká nás společné čtení, zábavné hry, tvůrčí aktivity, objevování světa hmyzu, návštěva přírodovědné expozice a spousta zábavy!

Novinky

Sbírky online

Online prezentaci sbírek ostravského muzea naleznete na https://sbirkyonline.ostrmuz.cz/

08.03.2021 zobrazit


Katalog knihovny on-line

29.11.2021 zobrazit


Archeologové dříve působící v Ostravském muzeu

prof. PhDr. Václav Furmánek DrSc.

Pochází z Ostravy-Vítkovic, kde se r. 1942 narodil. Během svého studia archeologie v Brně, byl r. 1963 požádán dr. J. Noušovou o katalogizaci archeologického sbírkového fondu. Jím zpracovaný materiál se stal základem pro pozdější třídění L. Wiegandové a R. Janošíka.

 

PhDr. Lea Wiegandová

Narodila se v Nymburce, vystudovala Universitu Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Na počátku 70. let nastoupila jako archeoložka do Ostravského muzea. Ač školením specialistka na pravěkou archeologii, prováděla archeologické výzkumy na Slezskoostravském hradě a drobnější záchranný výzkum v kostele sv. Václava. V r. 1974 byla redaktorkou „Archeologického sborníku“, který byl věnován památce L. Jisla a do něhož přispěla řada renomovaných badatelů. Po konfliktu s tehdejším vedením L. Wiegandová v roce 1975 místo archeologa v Ostravském muzeu opustila.

 

PhDr. Rostislav Janošík

Narodil se r. 1950 ve Zlíně Malenovicích. Vystudoval Filozofickou fakultu University Karlovy v Praze. Nahradil Leu Wiegandovou na místě archeologa. V letech 1976 a 1977 prováděl zjišťovací archeologický výzkum v prostoru slovanského hradiska a středověkého hradu Landek (kat. Koblov). V roce 1978 své působení v Ostravském muzeu ukončil. V současnosti působí R. Janošík jako středoškolský učitel v  Praze.

 

PhDr. Zdeňka Měchurová, CSc.

Narodila se v Ostravě v r. 1955 a v letech 1974-1979 vystudovala Universitu Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Do Ostravského muzea nastoupila na částečný úvazek v r. 1993. Zařadila do evidence a publikovala v Časopise Moravského muzea kostěné a kovové předměty z výzkumu R. Janošíka na Landeku. Zpracovala dějiny archeologického bádání na Ostravsku. Věnovala se také přednáškové a výstavní činnosti: organizovala cykly archeologických přednášek pro veřejnost, tématické přednášky k  výstavám a zprostředkovala instalaci několika výstav Moravského zemského muzea v prostorách OM (např. Keltové, Drahé kameny v pravěku). Archeologické pracoviště Ostravského muzea opustila v r. 2003.

 

Mgr. Johana Střílková

            Pochází ze Slavkova u Opavy. Absolvovala bakalářské studium středověké archeologie Slezské university v Opavě a magisterské hodnosti dosáhla na Masarykově universitě v Brně. Po nástupu do Ostravského muzea participovala na archeologickém výzkumu v prostorách budovy staré radnice (v r. 2004), který prováděl Národní památkový ústav. Za dobu jejího ročního působení není opomenuta ani výstavní činnost (výstava Ty mrtvý lež a nevstávej, aj.) Z pracoviště Ostravského muzea odchází na jaře roku 2005.


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: