Nacházíte se na: Muzeum » Po stopách staré Ostravy » Ostravské muzeum, zadní trakt »


Kalendář událostí

Září 2024
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ 2024

Navštivte Ostravské muzeum v rámci Dnů evropského dědictví! Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně otevírá co nejvíce zajímavých a výjimečných architektonických, archeologických a sakrálních památek, muzeí, galerií a knihoven, technických památek a militarií, budov, objektů, a i dalších prostor, v nichž všech je uchováváno neuvěřitelně rozsáhlé množství sbírkových fondů a movitého kulturního dědictví.

V Ostravském muzeu si můžete prohlédnout stálé expozice i aktuální výstavu.
Více informací a katalog otevřených památek na: www.ehd.cz

8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28

DEN ARCHITEKTURY 2024 / Příběh staré radnice

Jak se historie Ostravy promítla do podoby staré radnice? Městské vzestupy i pády zanechaly nesmazatelnou stopu jak v architektuře dnešního Ostravského muzea, tak v jeho expozicích. Příběhem památkově chráněné budovy v centru města i událostmi, které vedly k jejím proměnám, vás provedou historikové Kateřina Barcuchová a Jiří Sochorek.

Vstup zdarma
Omezená kapacita 30 osob, rezervace míst bude spuštěna 15/9 na GoOut: www.goout.cz
Více informací na: www.denarchitektury.cz

29
30

Novinky

Výběrové řízení na pozici: Průvodce/kyně – Pokladní

Ostravské muzeum vypisuje výběrové řízení na pozici: Průvodce/kyně – Pokladní. Nástup od 1. 10. 2024 nebo dle dohody.

03.09.2024 zobrazit


Houbařská poradna pro veřejnost – každé pondělí

Pouze do 21. října se každé pondělí od 15:00 do 16:30 koná houbařská poradna pro veřejnost. Najdete ji v přízemí Ostravského muzea a svou radou Vám pomohou RNDr. Vít Balner a Mgr. Michal Graca.

02.09.2024 zobrazit


Ostravské muzeum, zadní trakt

Archeologický výzkum

2005 – výzkum vedený T. Krasnokutskou byl prováděný v souvislosti s rekonstrukcí budovy Ostravského muzea.

Původní terén byl snížen podsklepením zadního traktu muzea, takže výzkum mohl v drtivé většině místností zachytit jen nejstarší zahloubené situace.

Podoba prostoru do 1. poloviny 14. století

Zkoumaný prostor nejspíše již od počátku městské existence tvořil zadní část dvou až tří městišť (pokud byl areál dnešní budovy muzea rozdělen na dvě parcely). přičemž se předpokládá, že v přední části byly vystavěny obytné domy a zádní skýtalo obyvatelům usedlosti zázemí, v rámci něhož se mohla nacházet zahrada, odpadní areál, různé kůlny, apod. V nejstarší fázi osídlení stály ve zkoumaném prostoru dvě dřevo-hliněné stavby s trámovým věncem skeletové konstrukce. Jeden ze zahloubených objektů, nacházející se u samotného rohu parcely měl schodovitě upravený vchod. Na kraji schodů se dochovalo několik důlků, patrně pozůstatků po zábradlí. Ve výplni výkopu se dochovala destrukce spadlé stěny se zetlelými dřevy. Z dalších objektů se podařilo zdokumentovat pozůstatky po spáleném dřevěném korytu, které snad mělo z parcely odvádět povrchovou vodu anebo drobnější výkopy oválného půdorysu, které mohly být vyhloubeny za účelem těžení podložního jílu.

Veškeré zahloubené objekty pocházejí z víceméně jednoho časového údobí tj. 13./14. st. a tedy i rámcově ve stejnou dobu zanikají. Nejspíše během 1.pol.14. st. dochází k reorganizaci prostoru na parcele a dřevohliněné stavby jsou vyklizeny a zničeny. V jejich výplních se objevuje odpad právě z tohoto časového horizontu, mladší však už ne. Snad byl prostor zarovnán a využíván jinak. Při absenci povědomí o nadložních vrstvách v rozsáhlém prostoru lze však procesy probíhající ve 14. století interpretovat jen s maximální opatrností.

Z mladších situací se podařilo na parcelní hranici u Pivovarské ulice objevit kruhový věnec studny. Byla vyzděná, s vnitřním průměrem cca 1,2 metru. Obsah studny nebylo možné z technických důvodů vyzdvihnout celý, svrchní zásypový materiál pocházel z 16. století.

ZM

Destrukce stěny zahloubené dřevo-hliněné stavby v rohové části parcely,
foto NPÚ Ostrava, T. Krasnokutská

Možná rekonstrukce stěn zahloubené části dřevo-hliněné stavby v rohové části parcely,
kresba ZM

Keramický džbán z odpadní výplně zahloubeného objektu v zadní části parcely, okolo 13./14. st.,
kresba ZM

Nádoba s čtyřlaločným ústím vytvarovaným do podoby lidských obličejů - pokrytá zelenou polevou, okolo 13./14. st.,
kresba ZM

„Hřeben“ z nártní kosti tura domácího s prozatím nejasným účelem užití, 13./14. st.,
foto OM, V. Gřondělová

Podešev boty, 13./14. st.,
foto OM, V. Gřondělová

Odkazy na literaturu

Tereza Krasnokutská, Ostrava (k.ú. Moravská Ostrava, okr. Ostrava), Přehled výzkumů 47, 2006, s. 269

Zbyněk Moravec, Ostrava a její blízké okolí v době kolem první poloviny 14. století. In: (D. Majer ed.) Král, který létal. Moravsko-slezské pomezí v kontextu středoevropského prostoru doby Jana Lucemburského. Ostrava 2011, s. 107-158.


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: