Nacházíte se na: Akce / Vzdělávání » City Nature Challenge »


Kalendář událostí

Červen 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14

DEN OTCŮ V OSTRAVSKÉM MUZEU / Dny Fajne rodiny 2024

14. 6. 2024
15.00—17.00
vstup volný

15

OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2024 / Cestuj časem

V sobotu 15. 6. 2024 se uskuteční patnáctý ročník kulturního festivalu Ostravská muzejní noc. Až do pozdních nočních hodin můžete nahlédnout do ostravských institucí a organizací, které se věnují kultuře, vzdělávání a dalším sociálním aktivitám. Slavnostní zahájení se uskuteční letos poprvé na Masarykově náměstí v 17 hodin. Tématem letošního ročníku je 100 let Velké Ostravy, tak
Cestuj časem.
Vstup je i letos zdarma.
16
17 18 19

VERNISÁŽ VÝSTAVY / Od koně k vykřičníku / Od znaku k logu

středa 19. 6. 2024 / v 17 hodin
vstup na vernisáž volný

20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Novinky

Ostravská muzejní noc v Ostravském muzeu / 15. 6. 2024

V sobotu 15. 6. 2024 se uskuteční patnáctý ročník kulturního festivalu Ostravská muzejní noc. Až do pozdních nočních hodin můžete nahlédnout do ostravských institucí a organizací, které se věnují kultuře, vzdělávání a dalším sociálním aktivitám. Slavnostní zahájení se uskuteční letos poprvé na Masarykově náměstí v 17 hodin. Tématem letošního ročníku je 100 let Velké Ostravy, tak Cestuj časem. Vstup volný.

03.06.2024 zobrazit


City Nature Challenge
Objevte s námi výjimečné krásy ostravské přírody!
26.—29. 4. 2024


Projekt City Nature Challenge

Na každém obydleném světovém kontinentu se nyní ve více než 500 městech schyluje ke startu naprosto ojedinělé soutěže občanské vědy v mapování městské biodiverzity s názvem City Nature Challenge. Přestože dnes je tento soutěžní projekt na globální úrovni, začínal jako malá přátelská soutěž v mapování městské fauny a flory mezi Muzeem přírodní historie v Los Angeles a Kalifornskou akademií věd v San Franciscu. Nyní už stovky měst soupeří o co nejvyšší počty pozorování organismů v rámci svých území. A protože jsme se rozhodli, že naše rychle se rozvíjející Ostrava nemůže zůstat stranou, potřebujeme co největší množství účastníků, kteří se ve dnech 26. 4.–29. 4. 2024 zapojí do monitoringu volně žijících rostlin a zvířat našeho města.

Více informací k projektu ➜ ova.citynaturechallenge.cz 

 

Zajímá Vás příroda a chcete zjistit, jaké druhy fauny a flóry se nacházejí na území našeho města?

Pokud ano, tak bychom každého, koho toto téma zaujalo, rádi vyzvali k účasti na projektu občanské vědy jménem City Nature Challenge, kde každý bude mít možnost zmapovat netradiční rozmanitost přírody města Ostravy a přilehlého okolí. V rámci této akce budeme v přátelském duchu soutěžit s městy celého světa v mapování druhové rozmanitosti neboli biodiverzity. Zúčastnit se může každý, kdo má kromě zájmu o přírodu staženou aplikaci iNaturalist ve svém mobilním telefonu. Samozřejmě není snadné různé druhy rostlin a živočichů poznat, ale tohle vše zajistí právě zmiňovaná aplikace, kterou si lze podrobně nastudovat v návodu níže.

 

Kdy se můžete zúčastnit?

Aplikaci iNaturalist lze využívat v rámci celého roku a na celém světě, ovšem pro City Nature Challenge se budou data sbírat pouze od 26. 4.–29. 4. 2024 na vyznačeném území v rámci města Ostravy.

 

Jak se můžete zapojit?

Mapovat druhy lze během volnočasových činností jako jsou procházky, výlety, či přímo za účelem biomonitoringu pro City Nature Challenge. Pro zájemce o mapování s odborným výkladem budeme organizovat několik akcí pro školy i veřejnost. Je možné se přidat například k netradičním exkurzím po zoologické zahradě, kdy nebudou předmětem pozorování zvířata v expozicích, ale naopak volná příroda mimo ně. Také Ostravské muzeum bude pořádat terénní exkurze pro veřejnost v sobotu 27. 4. a v neděli 28. 4. 2024, které budou vést odborní pracovníci z oboru botanika a geologie.

 

Jak používat aplikaci iNaturalist?

Jedna z nejpopulárnějších přírodovědných aplikací na světě — iNaturalist vám pomůže identifikovat rostliny, zvířata i houby kolem vás.

Aplikace iNaturalist ke stažení v AppStore a na Google Play.

Stáhnout z App store Stáhnout z Google Play


 

 

 

Kde mapovat?

 

 

 

 

Partneři projektu

 
Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: