Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2021 » Ohlédnutí za projektem MUZEUM JDE DO ULIC spolu s cyklovýlety Do sedel - 2021 »


Kalendář událostí

Březen 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3

Knižní festival Ostrava

Knihovnu Ostravského muzea můžete navštívit na Knižním festivalu na Černé louce.

4

Knižní festival Ostrava

Knihovnu Ostravského muzea můžete navštívit na Knižním festivalu na Černé louce.

5
6 7 8 9 10 11 12
13

literární podvečer

Muzejní literární podvečer - Haló, Jácíčku - u příležitosti 100. výročí narození Daisy Mrázkové.
Začátek v 17 hodin.

14 15 16 17 18 19
20 21 22 23

Na jasankach za polárním kruhem

Beseda je součástí doprovodného programu k výstavě "Počátky lyžníků v Beskydech".
Začátek v 17 hodin.

24 25 26
27 28 29 30 31

První Noc s Andersenem v Ostravském muzeu

Chcete zažít „Noc v muzeu“?
V rámci akce Noc s Andersenem bude mít 10 dětí jedinečnou šanci přespat v budově muzea z pátku 31. 3. na sobotu 1. 4..
Celým večerem nás bude provázet Ferda mravenec, jenž se promítne do všech částí programu.
Čeká nás společné čtení, zábavné hry, tvůrčí aktivity, objevování světa hmyzu, návštěva přírodovědné expozice a spousta zábavy!

Novinky

Sbírky online

Online prezentaci sbírek ostravského muzea naleznete na https://sbirkyonline.ostrmuz.cz/

08.03.2021 zobrazit


Katalog knihovny on-line

29.11.2021 zobrazit


Ohlédnutí za projektem MUZEUM JDE DO ULIC spolu s cyklovýlety Do sedel - 2021

Symbolicky v den státního svátku 28. října zakončilo Ostravské muzeum poslední cyklovyjížďkou Do sedel s tématem „Od radnice k radnici“ (ve spolupráci s Kulturně společenským spolkem Elegant) letní venkovní projekt MUZEUM JDE DO ULIC II..

První výstavou MUZEUM JDE DO ULIC I. se Ostravské muzeum v roce 2019 připojilo k celoměstské akci k 30.výročí sametové revoluce. Na Masarykově náměstí připravilo outdoorovou výstavu  MUZEUM JDE DO ULIC, která představila dění v Ostravském muzeu zejména za uplynulých 30 let. Výstava měla obrovský úspěch.

A tak jsme připravili a od května 2021 realizovali venkovní výstavu MUZEUM JDE DO ULIC II. Největší část výstavy tvořila prezentace více letého projektu Děkuji za park a představila největší, nejzajímavější, nejraritnější, nejstarší či nejnovější významné prvky v životě města Ostravy. Spolu s informacemi o muzeu a programem další úspěšné akce (první proběhla v létě 2020) cyklovyjížděk Do sedel 2021 tvořila outdoorová výstava zajímavý celek, který putoval pět měsíců (květen – září) po 10 obvodech statutárního města Ostravy. Městské obvody jsme požádali o sounáležitost a mnohé z nich nás podpořili i finančně. Na prvním místě musím jmenovat městský obvod Slezská Ostrava (kromě bezchybné spolupráce a finančního přispění byly na jeho území i komentované prohlídky výstavy s dětmi příměstských táborů). Dále nás finančně podpořil městský obvod Svinov, Hrabová a Vítkovice). Téměř v každém obvodě nám maximálně vycházeli vstříc a výstava se moc líbila. Nemůžu ani odhadem říct, kolik občanů ji zhlédlo. Ale ráda jsem se chodila dívat, kolik že lidiček si výstavu prohlíží. Jedna návštěva v Porubě mně úplně dostala, co jich tam bylo. V Radvanicích-Bartovicích byla umístěna v Kouparku (mimochodem jsem tam byla poprvé). Je to úžasný zábavný areál, kde rodina s dětmi může strávit celý den.

 


S výstavou MUZEUM JDE DO ULIC II. „šel“ nebo lépe řečeno jel program Do sedel. Po velkém zájmu v loňském roce byl letos zájem ještě mnohem větší. Ostravské muzeum připravilo brožurku s texty a fotografiemi tematické vyjížďky a Kulturně sportovní spolek Elegant Ostrava zabezpečil samotnou vyjížďku (zastavení s výkladem, doprovodný program). Tak se jezdilo např. Od katedrály k dřevěnému kostelíku, Od kavárny k vinárně, Od divadla k divadlu, Od parku k parku). Na startu i v cíli byl většinou připraven pěkný program a průměrná účast byla přes 50 cyklistů na každé vyjížďce. Poslední etapou Od radnice k radnici jsme zakončili úspěšný letní program.

V roce 2022 slaví ostravské muzejnictví, jehož je Ostravské muzeum nositelem, 150 let. Tehdy založil Karel Jaromír Bukovanský první muzejní sbírku a uspořádal první výstavu. Ostravské muzeum má ve svém fondu část Bukovanského sbírky (některé předměty se v průběhu let, zejména v době světových válek zničily či ztratily). Takže MUZEUM JDE DO ULIC OSTRAVY III. věnujeme tomu nejlepšímu, co je ukryto ve sbírkových fondech Ostravského muzea i které osobnosti se v průběhu 150 let významně zasloužili o ostravské muzejnictví.

Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem „půjdeme do ulic“ v městech našich nejbližších přátel.  Naše MUZEUM JDE DO ULIC MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE se objeví v Novém Jičíně (Muzeum Novojičínska), ve Frýdku-Místku (Muzeum Beskyd), v Bruntále (Muzeum v Bruntále), v Českém Těšíně (Muzeum Těšínska), v Opavě (Slezské zemské muzeum) a Ostravě (Galerie výtvarného umění Ostrava).

A už teď vymýšlíme témata pro vyjížďky Do sedel v Ostravě a podobnou akci chceme nabídnout i městům, kde bude naše MUZEUM JDE DO ULIC MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE.

Děkujeme všem, kdo nás podpořili i těm, kteří si se zájmem naší venkovní výstavu prohlédli. A děkujeme i těm, kteří v sedlech svých kol putovali za historií i krásou našeho milovaného města Ostrava.

 

Jiřina Kábrtová, Ostravské muzeum


 

 


 

Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: