Nacházíte se na: Archiv výstav a akcí » 2017 » Ragby. Hra síly, odvahy a bojovnosti »


Kalendář událostí

Listopad 2025
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4

SBÍRÁME HOUBY / beseda

ÚTERÝ 4. 11., 17 h | Zveme na besedu věnovanou nejznámějším i méně známým houbám, jejich stanovištím a rozpoznávání v přírodě. Dozvíte se, jak bezpečně odlišit jedlé druhy od nejedlých a jedovatých dvojníků, kdy a kde houby nejlépe rostou a jak je správně sbírat, uchovávat a zpracovávat. Beseda s mykology Vítem Balnerem a Michalem Gracou je určena začátečníkům i zkušeným houbařům, kteří si chtějí rozšířit znalosti a podělit se o vlastní zkušenosti ze sběrů v českých lesích.

Vstupné: 90 Kč (plné) / 65 Kč (snížené)

5 6 7 8 9
10 11

JEDOVATÉ HOUBY / beseda

ÚTERÝ 11. 11., 17 h | Na druhé listopadové besedě s mykology Vítem Balnerem a Michalem Gracou se seznámíte s druhy hub, které je nutné dobře znát, abyste se při sběru neotrávili. Povídání přiblíží nejčastější nebezpečné druhy, jejich typické znaky a možné záměny s jedlými houbami. Dozvíte se také, jak při podezření na otravu postupovat a jak se při sběru chovat s ohledem na bezpečnost i ochranu přírody. Beseda je doplněna fotografiemi a ukázkami, které pomohou lépe rozpoznat rizikové houby v terénu.

Vstupné: 90 Kč (plné) / 65 Kč (snížené)

12 13 14 15 16
17 18 19 20

STOLIK POLSKI: Monte Cassino. Opowieść o wielkiej bitwie / Monte Cassino. Román o velké bitvě

ČTVRTEK 20. 11., 17 h | Listopadová beseda v rámci setkání mezikulturní platformy Stolik polski bude věnována tématu a knize „Bitva o Monte Cassino“ Melchiora Wańkowicze. Probíhá v polském jazyce. Vstup je volný.

21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Novinky

OTEVÍRACÍ DOBA BĚHEM VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ

Vážení návštěvníci, během vánočních svátků máme otevřeno pouze ve dnech: 27. 12., 28. 12. a 30. 12. 2025. Těšíme se na vás.

19.11.2025 zobrazit


VOLNÉ PRACOVNÍ POZICE

Ostravské muzeum aktuálně vypisuje 3 výběrová řízení na pracovní pozice: Kurátor/ka historických fondů (umělecko-řemeslné podsbírky), Konzervátor/ka – restaurátor/ka, Technický pracovník / údržbář.

13.11.2025 zobrazit


Ragby. Hra síly, odvahy a bojovnosti

26. 9. - 3. 12. 2017

missing image /website/images/2017/ragby/prvni-zapas-v-ceskoslovensku-1926-2

Výstava je dílem spolupráce Národního muzea a Ostravského muzea. Národní muzeum představuje své bohaté sportovní sbírky, se kterými překračuje hranice hlavního města a rozhodlo se jít za mimopražskými návštěvníky. Výstava představuje historii této hry od jejích počátků ve světě v roce 1823, kdy student William Webb Ellis při hře fotbalu vzal míč do rukou. Zakladatelem a propagátorem českého rugby byl Ondřej Sekora, který přeložil pravidla hry z francouzštiny  a v roce 1926 je publikoval. Ač nikdy aktivně nehrál, založil a trénoval historicky první kluby na našem území. Do roku tak 1935 vzniklo mnoho klubů v republice, které se účastnili i mezinárodních soutěží. Svou činnost v těžké předválečné době přerušili až do roku 1944. Od tohoto roku se staré kluby obnovovaly, ale vznikaly i nové. Ragby se hrálo mimo jiné na území univerzit i armádních resortů. V expozici si návštěvník prohlédne dobovou výstroj a výzbroj, historické fotografie a cenné klubové předměty. Seznámí se s pravidly i hlavní myšlenkou hry. Ragby okouzlilo nejen muže, ale hrají jej i ženy, mají svůj nadějný dorost, ale hrají jej i smíšená družstva na vozíčku. Hra se ujala na trávníků, písku i sněhu. S hrou nekončí ani starší generace, které při klubech mají své Old boys týmy. Ti všichni svou historii představí v několika vitrínách. Ačkoliv mezi nejlepší světová mužstva patří týmy Anglie, Francie, Austrálie, Nového Zélandu a Jihoafrické republiky, u nás si tento sport po devadesáti letech drží stálou hráčskou i fanouškovskou obec. Ragbisty byli i známé osobnosti jako Jarek Nohavica, Petr Pithart, Pavel Telička, Petr Nárožný nebo Janek Ledecký. Do výstavy zapůjčily své cenné předměty i jednotliví hráči a pamětníci. Největším svátkem bývá mistrovství světa, které se hraje jednou za čtyři roky o pohár Williama Webba Ellise. Příští mistrovství se koná v roce 2019 v Japonsku a i na něj Vás výstava naláká.

missing image /website/images/2017/ragby/ragby-plakat
 

I v Ostravě patří ragby mezi oblíbené sporty. Řada osobností ostravského veřejného života k ragby patří a letos slaví TJ Sokol Mariánské Hory 70 výročí svého založení.

Názvy klubu od roku 1947 až doposud
Sokol Vítkovické Železárny (1947-53)
Baník VŽKG Ostrava (1953-56)
VŽKG Ostrava (1956-60)
Lokomotiva Ostrava (1960-97)   
Sokol Mariánské Hory (1998-dosud)

 

 


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: