Příběh zapomenutého hřbitova
16. 7. - 7. 9. 2014
V minulosti Ostravy hrály nezastupitelnou roli hřbitovy. Původně existovala v Ostravě jenom jedna nekropole a ta se rozprostírala okolo kostela sv. Václava. Postupně až do 19. století byly provozovány ještě další dva hřbitovy a ani jeden se nedočkal 20. století. Jedním z nich byla i nekropole u kaple sv. Lukáše na „Zámčisku“, která provázela osudy Moravské Ostravy necelých tři sta let. Byla na ní vystavěna kaple sv. Lukáše, obepínala jí zeď a nemálo předků dnešních Ostravanů zde ulehlo k věčnému odpočinku. A i když se hřbitov nacházel téměř u Masarykova náměstí, na části dnešní Puchmajerovy ulice, kdokoliv by marně po něm hledal jakékoli památky. Spolu s kaplí zmizel z urbanizace i paměti města.
V roce 2007 byl prostor hřbitova částečně odkryt výkopem pro kanalizaci a následným archeologickým výzkumem. Jeho zpracovávání postupně vyústilo do přípravy výstavy „Příběh zapomenutého hřbitova“.
Návštěvníci se na ní budou moci seznámit nejen s okolnostmi vzniku hřbitova, výstavby kaple sv. Lukáše, případně zániku nekropole a demolici svatostánku, ale také alespoň v náznaku s lidmi, kteří zde byli pochováni. Co tedy lze na výstavě spatřit? Předně rekonstrukci hrobových situací, provedenou na základě archeologického výzkumu, dále model kaple a hřbitova nebo kresebnou rekonstrukci mužského a ženského obličeje, vytvořenou dle dochovaných lebek. Návštěvníci si budou moci prohlédnout kosterní ostatky lidí, které byly ovlivněny různými postiženími anebo nemocemi. Z anonymity kosterních ostatků vystupuje hrob ženy, která na základě antropologického a historického bádání opět dostala jméno. Na výstavě bude dále prezentováno několik předmětů, které nám po pohřbených lidech zůstaly, mimo svátostky, jež mrtvé doprovázely do hrobů, také předměty umělecké hodnoty – obrazy, notové zápisy. To a mnoho dalšího lze vidět a poznat na výstavě, která bude v Ostravském muzeu probíhat od 16. 7. do 7. 9. 2014.
missing image /website/images/2014/zapomenuty-hrbitov/kaple-sv.-lukase
|
missing image /website/images/2014/zapomenuty-hrbitov/kostra
|
Kaple sv. Lukáše, patrně nedlouho před demolicí (1894). Kaple byla na hřbitově vystavěna po roce 1728, vysvěcení provedl bílovecký děkan roku 1740. Archiv Ostravského muzea. |
Fotografie z archeologického výzkumu na Puchmajerově ulici (rok 2007). Na snímku je skelet staršího muže (nad 40 let), který byl na hřbitově pohřben někdy po roce 1784. Foto NPÚ ú.o.p. Ostrava. |
Akce: Otevřít verzi pro tisk