Poe a česká kultura
Vraždy ve Stodolní ulici
16. 10. / 17 hodin
Poe a česká kultura
Vrchlický, Neruda, Arbes, Šlejhar, Švanda ze Semčic, Jesenská, Kupka, Hilský, Arbeit, ale také třeba Mulač, Gajdošík nebo Škubal, klasici i nová jména z literatury i výtvarného umění a jejich vlastní pohled na Edgara Allana Poea. Hrůza ve Stodolní ulici prizmatem Vrchlického návštěvy v Ostravě. Prohlídka nejstarších nedostupných vydání z 19. století. Mlýnská kola české kultury a diamantový řez perem či štětcem Poea.
Komentovaná prohlídka a promítání
SOBOTA 6. 6., 17:00–23:30 | V sobotu 6. 6. 2026 se uskuteční 17. ročník kulturního festivalu Ostravská muzejní noc. Až do pozdních nočních hodin můžete nahlédnout do ostravských institucí a organizací, které se věnují kultuře, vzdělávání a dalším sociálním aktivitám. Tématem letošního ročníku je tajemství. Program Ostravského muzea najdete na ostravskamuzejninoc.cz nebo po rozkliknutí názvu akce ↑.
ÚTERÝ 23. 6., 13 h, sraz před muzeem | Historické centrum Moravské Ostravy v sobě dodnes ukrývá relikty původního středověkého města. Vydejte se na komentovanou vycházku s archeologem Zbyňkem Moravcem, který vám představí poznatky nejzásadnějších archeologických výzkumů přímo na daných místech, jako jsou Masarykovo náměstí, domovní blok bývalých Laubů, kostel sv. Václava s místem původní fary a pozůstatky hradeb.