Nacházíte se na: Archív výstav a akcí » 2019 » Ostravská muzejní noc 2019 »


Kalendář událostí

Listopad 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4

Hřibovité houby I. / Mgr. Michal Graca

Podzimní cyklus přednášek s mykologickou tématikou, začátek v 17 hodin.

5 6 7 8 9 10
11

Hřibovité houby II. / Mgr. Michal Graca, Holubinky I. / RNDr. Vít Balner

Podzimní cyklus přednášek s mykologickou tématikou, začátek v 17 hodin.
HŘIBOVITÉ HOUBY a HOLUBINKY
V první části přednášky dokončíme z minula Hřibovité houby. Čeká na Vás skupina velmi pěkných barevných hřibů. V druhé části se můžete těšit na úvod do tématu holubinek, na které se v poradně často ptáte. Tak neváhejte a udělejte si v pondělí čas :-)

12 13 14 15 16 17
18

Holubinky (2. část) / RNDr. Vít Balner

Podzimní cyklus přednášek s mykologickou tématikou, začátek v 17 hodin.

19 20 21 22 23 24
25

Zajímavosti o houbách - Mgr. Tereza Tejklová

Podzimní cyklus přednášek s mykologickou tématikou, začátek v 17 hodin.

26

Město mé naděje (Jan Kačer, 1978) - Křižovatky slezské kinematografie 2

Budovatelský příběh a drama o výrobě jaderného reaktoru přetavené do filmové poémy. Osobité vyznání se z lásky k Ostravě a jejímu okolí. Film plný unikátních záběrů z Vítkovic a dnes už neexistující části centrální Ostravy.

Začínáme v 17 hodin v přednáškovém sále Ostravského muzea. Vstupné 50 Kč.
Doporučujeme rezervaci na tel. 597 578 450 nebo na pokladně muzea (pondělí-pátek 9,00-16,30).

27 28 29 30

Novinky

Ostravská muzejní noc 2019

8. června od 17 hodin

11. ročník festivalu Ostravská muzejní noc se uskuteční v sobotu 8. června od 17h v Ostravě.

Ostravské muzeum pro Vás připravilo následující program:

 

15.00-16.30 (čas ukončení vycházky je orientační)

Přírodní památka Turkov – řeka Opava – zámecký park v Třebovicích

Komentovaná vycházka botaničky Zdenky Rozbrojové. Začátek: zastávka MHD B. Nikodéma (Tram: 4, BUS: 39, 44, 51). Konec: Třebovice (BUS: 39, 35, 51). Délka trasy cca 3,5 km. Historie území na rozhraní Martinova a Třebovic. Mokřadní a lesní vegetace. Řeka Opava, migrační cesta. Památné stromy v třebovickém parku.

 

18.00-23.00

Vyhlídky z věže staré radnice

Z bezpečnostních důvodů je počet návštěvníků věže omezen na 10 osob.

 

18.00–23.30

Klíče známé i neznámé

Ukázky historických klíčů, zámků a dveřních kování od 18. do 20. století ze sbírky Ostravského muzea s komentářem historičky Kateřiny Barcuchové a hrovými a výtvarnými aktivitami pro děti i dospělé.

 

18.00–24.00

Prohlídky stálých expozic

Uměleckohistorické sbírky, historie Ostravy, archeologie, paleontologie a geologie, mineralogie, příroda a krajina Ostravska, etnografie a historie hornictví.

 

19.00-20.00

Klezmerová kapela Mamalör

Skupina Mamalör patří již po řadu let ke stálicím ostravské klezmerové scény. Své skladby inspirované melodiemi potulných židovských a romských hudebníků východní Evropy ozvláštňuje především vlastními autorskými texty v podání zpěvačky a herečky ostravské Komorní scény Aréna Terezy Cisovské. Vystoupení kapely lze s nadsázkou, ale i s odkazem na proslulý film označit jako koncerty šumařů židovské hudby. Kapela vystoupila na festivalech v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Koncertovala taky na KlezFestu v Londýně, několikrát se představila i v Polsku, v loňském roce například na festivalech židovské hudby ve Wroclawi nebo v Sopotech. Do programu koncertů zařazují i tradiční písně zpívané v hebrejštině jako Chag purim nebo Majko maš melom. Na CD Pumpernakle z roku 2017 představují i písně s texty českých básníků jako Antonín Sova nebo František Gellner. Kapela vystupuje v obsazení zpěv (Tereza Cisovská), harmonika (Tereza Vranešicová), flétna (Adéla Václavíková), perkuse (Palo Nowak), housle (Jiří Macháček), kytara (Marek Cisovský) a baskytara (Jakub Freywald).

 

20.30-21.30

Hudba z Andalusie, Arábie, Afriky a Arménie. Kořeny flamenca.

Hudební projekt dvou vynikajících muzikantů z Ostravy, Alana Grezla (kytara, oud, duduk, zpěv, www.alangrezl.com) a Pavla Nowaka (cajon, frame drum, percussion, kamalengoni, zpěv, www.soro.cz). V jejich hudbě se promítají vlivy jejich oblíbených hudebních stylů z Arábie, Afriky a Arménie, které jsou kořeny andaluského flamenca. Během jejich vystoupení uslyšíte hudební nástroje z celého světa: španělskou kytaru, arabskou loutnu oud, africkou harfu kamalengoni, arménskou flétnu duduk, různé druhy bubnů a perkusí a zpěvy ve španělštině a afrických jazycích. Nejdůležitějším prvkem jsou tradiční hudební styly španělského flamenca. Zveme Vás na hudební výlet kolem světa a silnou dávku emocí, jichž je flamenco plné.

 

Změna programu vyhrazena.

 www.ostravskamuzejninoc.cz

 

Projekt Ostravská muzejní noc je spolufinancován z rozpočtu Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostrava.

Záštitu převzal Tomáš Macura, primátor statutárního města Ostravy a Lukáš Curylo, první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

 

Česko-japonské kulturní centrum

Masarykovo náměstí 1, Moravská Ostrava

info@japanova.cz

www.japanova.cz

tel. 603 396 936, 605 578 017

 

Centrum bylo založeno v roce 2016 s cílem představit široké veřejnosti bohatství japonské kultury, sdružovat zájemce o tuto kulturu, pořádat kulturní akce s japonskou tematikou, workshopy, semináře a kurzy pro veřejnost, prezentovat japonská bojová umění a mnoho dalšího. Centrum nabízí široký okruh témat tak, aby si každý mohl vybrat oblast, která ho nejvíce zajímá.

 

18.00–24.00

Zveme Vás k posezení u šálku čaje nebo kávy do kavárny Heiwa kafé, do zenové zahrady k ochutnávce saké či japonských piv. Pro děti jsou připraveny lahodné nektary s příchutí exotického ovoce.


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: