Ostravské muzeum

http://www.ostrmuz.cz/website/imagemenu/stale-expozice/

Stálé expozice

Stálé expozice Ostravského muzea obsahově vychází ze sbírkového fondu a zaměření muzea, které jej řadí mezi přední regionální vlastivědné instituce.

V části, věnované uměleckohistorickým sbírkám, jsou vystaveny nejlepší a nejvzácnější exponáty Ostravského muzea. Setkáme se zde se starými tisky, vzácnými dřevěnými plastikami, obrazy i sochami.

Řemeslnou výrobu představují předměty z cínu, hodiny a hodinky, sklo a porcelán. Samostatná místnost je věnována sbírce militárií - zbraně lovecké, vojenské, orientální, chladné i terčovnice, pistole a revolvery.

Historii města, od jeho založení v roce 1267 po předělový rok 1989, provází data důležitých událostí, které se ve městě udály. Zachycují je dobové fotografie a unikátní sbírkové předměty. Nejstarší minulost připomínají archeologické nálezy z centra Moravské Ostravy, zrod průmyslu symbolizuje mimo jiné širokoúhlé plátno Otty von Bollhagena Vítkovice, roku 1911. Dále je zde představeno dění v Ostravě v 19. a 20. století – období obou světových válek i město po roce 1945, jeho politický a společenský život, architektura, kultura, školství a osvěta, sport a volný čas.

Film v 3D projekci nabízí pohled na současnou Ostravu a 23 městských obvodů.

Pestrá je expozice etnografie. Mimo historické sbírky lidového umění, jsou prostřednictvím audiovizuální techniky zachyceny svátky a obyčeje, které se v našem městě a blízkém okolí udržují dodnes.

K historii města se váže také expozice hornictví s unikátní sbírkou důlních lamp a měřičských přístrojů. Zajímavá je mapa města z roku 1928, na které jsou zachyceny věže všech šachet ,v té době velmi rozvinutého těžebního průmyslu.

Přírodovědná část stálých expozic představuje „živou“ i „neživou“ přírodu Ostravska.

Nerostné bohatství – černé uhlí, unikátní zkameněliny z Šustovy paleontologické sbírky karbonu, mineralogické a petrografické unikáty regionu i mineralogický systém – to je geologie.

Pojítkem mezi oběma částmi expozic přírodních věd jsou nejstarší archeologické nálezy. Zejména pravěk a jeho období mladšího paleolitu s lokalitou na vrchu Landek patří k chloubám Ostravy.

 

 

Expozice živé přírody a krajiny Ostravska ( zemědělská krajina, lužní lesy v povodí Odry, lesy Ostravska, řeky, rybníky a louky, městská krajina), s exponáty botaniky, zoologie a entomologie, je svou moderní instalací velmi přitažlivá a svým audiovizuální vybavením vysoce interaktivní.