![]() |
Ostravské muzeumhttps://www.ostrmuz.cz/website/mainmenu/stranka-akcien/2014/cranach-durer/ |
L. Cranach a A. Dürer
Albrecht Dürer a jeho současníci19. 12. 2013 - 27. 2. 2014Výstava ze sbírek Východoslovenského muzea v Košicích.
Ostravské muzeum ve svých prostorách zpřístupní od 19. 12. 2013 do konce února 2014 výstavu, která je výběrem z nejúspěšnějších výstav grafiky Východoslovenského muzea, které v minulém roce oslavilo 140 roků od svého vzniku. Vzácná sbírka grafiky byla představená již v mnoha středoevropských městech, v Ostravě však bude mít svou premiéru teprve nyní. O původu sbírky a způsobu jejího získání Imrichem Henszelmannem můžeme uvažovat opravdu jen hypoteticky, neboť žádné záznamy ani evidence se v archivu muzea nezachovaly. Jsou to pouze dohady na základě jeho bohaté korspondence s knihkupci a antikvariáty v Budapešti, Vídni apod. Část sbírky pochází určitě z některých jeho cest do zahraničí a pobytů ve Francii, Rakouku, Itálii, Anglii a Německu.
Lucas Cranach - originální malby z počátku 16. století5. 2. - 27. 2. 2014Jedním z nejznámějších autorů grafik z přelomu 15. a 16. století na výstavě „Albrecht Dürer a jeho současníci“ v Ostravském muzeu je i Lucas Cranach. Ostravské muzeum přivezlo na výstavu i osm originálních maleb tohoto autora. Vrcholnou událostí výstavy bude představení obrazu s názvy „Žehnající Jezulátko s křížem“ a „Kristus Trpitel“. Jedinečnost spočívá v tom, že tento obraz bude současné veřejnosti představen vůbec poprvé. Desítky let byl uložen v depozitáři Národní galerie v Praze a teprve nedávno bylo dokončeno jeho náročné restaurování. Ostrava, respektive výstavní sály Ostravského muzea budou de facto místem jeho celosvětové premiéry. Poděkování patří Národní galerii - generálnímu řediteli prof. Vlnasovi, kurátorce sbírky starého umění PhDr. Kotkové a hlavnímu restaurátorovi doc. Kuthanovi. Všechny obrazy vystavené v Ostravském muzeu mají nevyčíslitelnou historickou hodnotu. Obrazy instalované na stěnách budou chráněny speciální laserovou závorou, menší rozměry budou v pancéřových vitrínách. Záštitu nad výstavou převzala paní Simona Piperková, náměstkyně primátora statutárního města Ostravy. RNDr. Jiřina Kábrtová
Lucas Cranach (4.10. 1472 Kronach u Bamberka – 16.10. 1553 Výmar) Současník Albrechta Dürera, jeden z nejvýznamnějších představitelů německé renesance, působil ve Wittenbergu (Sasko-Anhaltsko). V grafice se sice krátce, ale zato velmi úspěšně věnoval dřevořezům a jeho, někdy až naturalisticky podané scény, plné dynamiky a zájmu o krajinu, se řadí k umění, které - věrné německé tradici - neváhá své výrazové prostředky obohatit o nové prvky, inspirované italskými mistry. Jeho dřevořezy upoutají především plností tvarů a absencí plošné ornamentálnosti, typické pro německou školu. Jeho dílo silně ovlivnilo a dalo podněty tzv. Dunajské (Podunajské) škole (objev přírody podunajské krajiny s hustou listnatou a jehličnatou vegetací), jejímž výrazným představitelem byl také například Albrecht Altdorfer.
Vystavené obrazy: Dvojobraz „Žehnající Jezulátko s křížem“ a „Kristus Trpitel“, kolem 1520
. |