![]() |
Ostravské muzeumhttps://www.ostrmuz.cz/website/mainmenu/doprovodne-programy/verejnost/pro-verejnost-2014/ |
||
akce pro veřejnost 2014PROGRAM OSTRAVSKÉHO MUZEA pro seniory
|
Přijďte si vyrobit před zahájením festivalového průvodu jednoduchý hudební nástroj z křídlatky japonské či krásnou originální pokrývku hlavy a batůžek na vše potřebné k Festivalu v ulicích. Najdete nás tradičně pod laubama Ostravského muzea ve středu 16.6. od 12-16 hodin. |
Ostravské muzeum, příspěvková organizace ve spolupráci s FC Baník Ostrava připravilo na 7. 5. 2014 od 16, 30 hodin setkání s prvoligovými fotbalisty Baníku Ostrava, kteří návštěvníky provedou výstavou Branky, body, Ostrava !!!, zejména pak částí, věnovanou fotbalu.
Po akci v muzeu bude v podloubí staré radnice (Ostravského muzea) následovat autogramiáda hráčů.
Pozvaní byli všichni prvoligoví fotbalisté FC Baník Ostrava, účast přislíbili :
Václav SVĚRKOŠ, Ján GREGUŠ, Michal FRYDRYCH, Tomáš VENGŘINEK a Francis NARH
24. 4. 2014 na Hlavní třídě v Ostravě – Porubě
Jako každoročně bude stát na Hlavní třídě stánek Ostravského muzea. Pracovnice přírodovědného oddělení a konzervátorské dílny si připravily aktivitu, která souvisí s letošním mezinárodním rokem rodinných farem.
Děti si mohou v našem stánku zasadit do květináče rostlinku a vyrobit si k ní jmenovku, odnést si ji domů a pečovat o ni. Potěší nás, když budou dokumentovat růst svých sazeniček a budou nám posílat jejich fotografie na adresu rostliny@ostrmuz.cz .
Kdo si bude vést pěstitelské záznamy a pošle nám je do konce prázdnin může vyhrát některou ze zajímavých cen. Vyhodnocení celé akce proběhne v průběhu Ekofilmu v říjnu 2014.
Moje rostlina - pokyny pro pěstitele
26. – 27. 4. 2014, 10.00 – 15.00 hodin
V sobotu a neděli 26. a 27. dubna se v Ostravském muzeu u příležitosti oslav Světového dne dírkové fotografie uskuteční workshop „Ostravou po stopách fotografa Antona Branda“. Brandovy snímky Moravské Ostravy z konce 19. století, historické fotografické přístroje, výroba dírkové komory a práce s analogovou fotografií jsou hlavními tématy víkendové akce. Dvoudenní program potrvá vždy od 10 do 15 hodin.
K mezinárodním oslavám Světového dne dírkové fotografie (World Pinhole Photography Day, WPPD) se letos poprvé přípojí také Ostravské muzeum. Během víkendového workshopu pod vedením fotografky muzea Viery Gřondělové a MgA. Jiřího Hrdiny si účastníci vyrobí vlastní fotoaparát a vydají se po stopách fotografa Ostravy osmdesátých let 19. století Antona Branda na Masarykovo náměstí a do přilehlých ulic. Jako inspirace k zhotovení vlastní fotografie poslouží historické snímky městského centra a Kettenbrücke – řetězového mostu přes Ostravici, zhotovené na albuminovém papíru. Na závěr druhého dne workshopu budou výsledky práce účastníků vystaveny v prostorách muzea a zveřejněny na stránkách Světového dne dírkové fotografie http://www.pinholeday.org/participate/, https://www.facebook.com/PinholeDay .
„Anton Brand byl první fotografem, který Ostravu systematicky fotografoval. Se svým aparátem se účastnil nejen první návštěvy císaře Františka Josefa I. v Ostravě v roce 1880, ale také vystavoval na Druhé zemské výstavě v Těšíně, byl zakladatelem a v letech 1882 – 1885 zároveň předsedou Řemeslnického spolku v Ostravě. 10. října 1886 zaznamenal slavnostní otevření kostela sv. Pavla apoštola ve Vítkovicích a zřícený řetězový most přes Ostravici.“ říká fotograf Jiří Hrdina a dodává: „V archivních materiálech je například dochováno, že snímky mostu Ostravanům nabízel ve svém knihkupectví na Hlavní třídě 194 Franz Wattolik: „Nabídka! Právě vyšly a u mne obdržíte fotografie zříceného řetězového mostu v Moravské Ostravě, pořízené 10 minut po katastrofě místním fotografem A. Brandem o rozměrech 20x24 za 1 zlatý kus.“ Účastníci našeho workshopu uvidí některé Brandovy záběry z 80. let vlastně poprvé.“
Na co víc se zájemci o události oslav dírkové fotografie v muzeu mohou těšit, naznačila fotografka Viera Gřondělová: „Milovníci analogové fotografie budou pracovat s bromostříbrným fotografickým papírem, vývojkou i ustalovačem. Znalce i laiky jistě potěší možnost vidět historický fotoaparát z našich sbírek – velkoformátovou kameru z produkce Rudolfa Antona Goldmanna z Vídně. Přístroj byl vyroben kolem roku 1900 a pochází z ateliéru dalšího z významných ostravských fotografů Jana Spisara.“
Vstupné na dvoudenní akci je 30,- Kč. Nutná registrace!
Kontakt: andrea.weg@ostrmuz.cz , tel. 777 012 808 (Andrea Węglarzyová).
Vážené seniorky a senioři, srdečně Vás zvemena společná setkání v Ostravském muzeu,
projekt Moje historie – Moje Ostrava pokračuje!
Nabízíme Vám opět program komentovaných prohlídek, vycházek, přednášek a prezentací z našich výstav, sbírkových fondů a archiválií. Vy, naši návštěvníci, se můžete aktivně zapojit a přispět svými vzpomínkami k mapování každodenního života v období 40.–70. let 20. století na vybraná témata.
pozvánka ke stažení zde (.pdf)
Setkání se budou konat opět ve čtvrtky dle předem avízovaného plánu v dopoledních a odpoledních hodinách. Kapacita je omezena na 20 osob. Vstupné 30,- Kč.
Zájemci o bližší informace a registraci na akce Ostravského muzea na období březen – červen, prosím, kontaktujte: Andrea Węglarzyová, andrea.weg@ostrmuz.cz, tel. 777 012 808
Děkujeme za Váš zájem a těšíme se na Vás!
Březen
čtvrtek 27. 3., 15-17 hodin
Komentovaná prohlídka mineralogické a geologické expozice - Expozicí provede geoložka Mgr. Eva Mertová.
čtvrtek 10. 4. 10-12 hodin, 15-17 hodin
Pohled do keramické sbírky Ostravského muzea - Přednáška historičky Mgr. Kateřiny Barcuchové.
čtvrtek 24. 4. 10-12 hodin, 15-17 hodin
Počátky Vítkovických železáren - Přednáška historika Bc. Romana Berthy s prohlídkou expozice.
Červen
Říjen
Listopad
Prosinec
čtvrtek 4. prosince, 10-12hod a 15-17hod
Od Adventu k Božímu hodu. O tradicích, zvycích a obyčejích přednáší Mgr. Markéta Palowská. Vstupné 30,- Kč.
REZERVACE:
Ostravské muzeum, Masarykovo náměstí 1, Moravská Ostrava
pokladna: tel. 597 578 450, korenkova@ostrmuz.cz
Andrea Węglarzyová: tel. 777 012 808, andrea.weg@ostrmuz.cz
Archiv města Ostravy, Špálova 19, Ostrava-Přívoz
tel. 599 450 012, archiv@ostrava.cz