Ostravské muzeum

http://www.ostrmuz.cz/website/mainmenu/muzeum/po-stopach-stare-ostravy/archeologicky-vyzkum-ulice-velka/

Ulice Velká

Archeologický výzkum

2010 – výzkum vedený Z. Moravcem při rekonstrukci vodovodu a kanalizace.

Trasa výkopu probíhala v rámci již probíhající kanalizace a proto byly sledovány jen jeho stěny, i zde byla situace rozrušena starým vodovodem, takže bylo možné zachytit pouze situace nad podložím.

 

Zjištění archeologických výzkumů

Ulice Velká tvořila spolu s ulicí Kostelní páteřní komunikační osu města. Spojovala náměstí s Hrabovskou bránou a o jejím významu svědčí i to, že k části vycházející z náměstí přiléhalo svou čelní stěnou na devět šenkovních domů. Lze tedy odůvodněně předpokládat, že se měšťané o tento prostor starali.

Archeologický výzkum zachytil určité formy péče o komunikaci u křížení s ulicí Dlouhou. Objevují se zde stopy po zpevnění povrchu dřevěnými prvky – snad vyřazeným stavebním materiálem (mohly být použity např. fošny, půlkulatiny, desky) a také několik náznaků valounové dlažby. Blíže směrem k Hrabovské bráně byly pak zjištěny dvě úrovně dlažby sestávajících z patrně z materiálu vytaženého ze sedimentů Ostravice. Starší z dlažeb snad pochází z doby okolo počátků 14. století. Pokud toto časové zařazení odpovídá skutečnosti, pak může korespondovat s nejstarším dlážděním náměstí.

ZM


Na fotografii je zachyceno zpevnění povrchu dřevěnými díly, ve svrchní partii pak je patrný fragment valounové dlažby,
foto NPÚ Ostrava (ZM)

Plán profilové stěny v části mezi ulicí Dlouhou a vyústěním před Hrabovskou bránou. Část stěny s recentním výkopem se zde zřítila a obnažila tak neporušené souvrství. Dlažby jsou označeny červeně, podloží naplaveného jílu žlutě.
Plánová dokumentace NPÚ Ostrava, vyznačil ZM