Nacházíte se na: Akce / Vzdělávání » Seminář pro učitele » Muzeum – místo pro celoživotní environmentální vzdělávání II. »


Kalendář událostí

Březen 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3

Knižní festival Ostrava

Knihovnu Ostravského muzea můžete navštívit na Knižním festivalu na Černé louce.

4

Knižní festival Ostrava

Knihovnu Ostravského muzea můžete navštívit na Knižním festivalu na Černé louce.

5
6 7 8 9 10 11 12
13

literární podvečer

Muzejní literární podvečer - Haló, Jácíčku - u příležitosti 100. výročí narození Daisy Mrázkové.
Začátek v 17 hodin.

14 15 16 17 18 19
20 21 22 23

Na jasankach za polárním kruhem

Beseda je součástí doprovodného programu k výstavě "Počátky lyžníků v Beskydech".
Začátek v 17 hodin.

24 25 26
27 28 29 30 31

První Noc s Andersenem v Ostravském muzeu

Chcete zažít „Noc v muzeu“?
V rámci akce Noc s Andersenem bude mít 10 dětí jedinečnou šanci přespat v budově muzea z pátku 31. 3. na sobotu 1. 4..
Celým večerem nás bude provázet Ferda mravenec, jenž se promítne do všech částí programu.
Čeká nás společné čtení, zábavné hry, tvůrčí aktivity, objevování světa hmyzu, návštěva přírodovědné expozice a spousta zábavy!

Novinky

Sbírky online

Online prezentaci sbírek ostravského muzea naleznete na https://sbirkyonline.ostrmuz.cz/

08.03.2021 zobrazit


Katalog knihovny on-line

29.11.2021 zobrazit


Muzeum – místo pro celoživotní environmentální vzdělávání II.

V měsíci březnu se v Ostravském muzeu uskutečnilo další setkání městských organizací a mimoostravských muzejí k tématu ekologické výchovy. Seminář byl určen učitelům i dalším zájemcům, kteří se výchově a vzdělávání dětí a mládeže věnují. Hlavním cílem akce bylo představit komplexní nabídku ekologické výchovy na území města Ostravy a příklady dobré praxe s aktuálními vzdělávacími programy v roce 2013. Akci finančně podpořilo statutární město Ostrava v rámci Fondu životního prostředí města Ostravy.

Hlavním hostem byla Doc. PaedDr. RNDr. Milada Švecová z Karlovy univerzity, předsedkyně Klubu ekologické výchovy, která přednesla příspěvek „Trendy ve vzdělávání základních a středních škol v ČR“ a rovněž připomněla schválenou koncepci ekologické výchovy Moravskoslezského kraje z prosince 2012.

Ostravské muzeum v hlavním bloku představilo další varianty pracovních listů k přírodovědným expozicím „Příroda a krajina Ostravska“ a geologické expozici, které jsou zpracovány v rámci diplomových prací studentek Ostravské univerzity a Technické  univerzity VŠB. Stávající pracovní listy k botanickému oboru jsou ke stažení v digitální podobně na stránkách www.ostrmuz.cz, další ze zoologie a všeobecné přírodovědy se objeví na stránkách muzea po obhajobách diplomových prací začátkem června 2013.

Ve dvou následujících blocích byly prezentovány aktuální nabídky k EVVO na rok 2013 vybraných městských organizací (Ostravské muzeum, Knihovna města Ostravy, ZOO Ostrava, Středisko přírodovědců Ostrava-Poruba –součást zařízení SVČ Korunka, Středisko volného času Ostrava-Zábřeh) a krajských institucí (Muzeum Beskyd Frýdek-Místek). Z Olomouckého kraje zavítali zástupci Vlastivědného muzea Olomouc. Připojilo se také občanské sdružení Perseus, pořadatel Ekofilmu 2013 a ZO ČSOP Alces.

K semináři byly vydány informační materiály o přírodovědných sbírkách a aktivitách přírodovědného oddělení Ostravského muzea „Příroda a muzeum“, „Nejmenší přírodní památky Ostravy“ o bludných balvanech, obrazové letáčky k invazním rostlinám na Ostravsku ad.

Součástí semináře byl též workshop s ukázkami aktivit, které Ostravské muzeum připravuje k oslavám Dne Země 2013. Účastníci měli příležitosti vyzkoušet si výrobu drobných štěrkadel a píšťal ze suchých lodyh křídlatky japonské.

Akce se zúčastnilo 25 pedagogů základních a středních škol, volnočasových a zájmových organizací z Ostravy a okolí.

Děkujeme statutárnímu městu Ostravě za finanční podporu semináře, našim přátelům za aktivní účast na přednáškách a těšíme se na setkání na společných akcích v rámci ekologické výchovy.

 

 

Za Ostravské muzeum

Zdenka Rozbrojová
Eva Mertová
Andrea Węglarzyová


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: