Muzeum – místo pro celoživotní environmentální vzdělávání II.
V měsíci březnu se v Ostravském muzeu uskutečnilo další setkání městských organizací a mimoostravských muzejí k tématu ekologické výchovy. Seminář byl určen učitelům i dalším zájemcům, kteří se výchově a vzdělávání dětí a mládeže věnují. Hlavním cílem akce bylo představit komplexní nabídku ekologické výchovy na území města Ostravy a příklady dobré praxe s aktuálními vzdělávacími programy v roce 2013. Akci finančně podpořilo statutární město Ostrava v rámci Fondu životního prostředí města Ostravy.
Hlavním hostem byla Doc. PaedDr. RNDr. Milada Švecová z Karlovy univerzity, předsedkyně Klubu ekologické výchovy, která přednesla příspěvek „Trendy ve vzdělávání základních a středních škol v ČR“ a rovněž připomněla schválenou koncepci ekologické výchovy Moravskoslezského kraje z prosince 2012.
Ostravské muzeum v hlavním bloku představilo další varianty pracovních listů k přírodovědným expozicím „Příroda a krajina Ostravska“ a geologické expozici, které jsou zpracovány v rámci diplomových prací studentek Ostravské univerzity a Technické univerzity VŠB. Stávající pracovní listy k botanickému oboru jsou ke stažení v digitální podobně na stránkách www.ostrmuz.cz, další ze zoologie a všeobecné přírodovědy se objeví na stránkách muzea po obhajobách diplomových prací začátkem června 2013.
Ve dvou následujících blocích byly prezentovány aktuální nabídky k EVVO na rok 2013 vybraných městských organizací (Ostravské muzeum, Knihovna města Ostravy, ZOO Ostrava, Středisko přírodovědců Ostrava-Poruba –součást zařízení SVČ Korunka, Středisko volného času Ostrava-Zábřeh) a krajských institucí (Muzeum Beskyd Frýdek-Místek). Z Olomouckého kraje zavítali zástupci Vlastivědného muzea Olomouc. Připojilo se také občanské sdružení Perseus, pořadatel Ekofilmu 2013 a ZO ČSOP Alces.
K semináři byly vydány informační materiály o přírodovědných sbírkách a aktivitách přírodovědného oddělení Ostravského muzea „Příroda a muzeum“, „Nejmenší přírodní památky Ostravy“ o bludných balvanech, obrazové letáčky k invazním rostlinám na Ostravsku ad.
Součástí semináře byl též workshop s ukázkami aktivit, které Ostravské muzeum připravuje k oslavám Dne Země 2013. Účastníci měli příležitosti vyzkoušet si výrobu drobných štěrkadel a píšťal ze suchých lodyh křídlatky japonské.
Akce se zúčastnilo 25 pedagogů základních a středních škol, volnočasových a zájmových organizací z Ostravy a okolí.
Děkujeme statutárnímu městu Ostravě za finanční podporu semináře, našim přátelům za aktivní účast na přednáškách a těšíme se na setkání na společných akcích v rámci ekologické výchovy.
Za Ostravské muzeum
Zdenka Rozbrojová
Eva Mertová
Andrea Węglarzyová
Akce: Otevřít verzi pro tisk