Nacházíte se na: Akce / Vzdělávání » Mezinárodní rok krystalografie »


Kalendář událostí

Prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6

Za houbami po Slovensku / Tereza Tejklová

Přednáškový sál, v 17 hodin.
Na Slovensku se setkáváme s rozmanitými biotopy, ve kterých roste celá řada zajímavých druhů hub. S nimi Vás ve své přednášce seznámí Tereza Tejklová.

7 8 9 10
11 12 13 14

Múzejní literární podvečer

14. 12. 17.00 Múzejní literární podvečer / komponovaný večer věnovaný osobnostem a dílu bratří Mrštíků

15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Novinky

Hlasujte pro Ostravské muzeum a pomozte nám získat titul Muzeum roku!

Navštivte portál Kudy z nudy a podpořte nás svým hlasem! Hlasování probíhá od 25. května 2023 do 31. března 2024, proto neváhejte a podpořte nás už dnes!

25.05.2023 zobrazit


Sbírky online

Online prezentaci sbírek ostravského muzea naleznete na https://sbirkyonline.ostrmuz.cz/

08.03.2021 zobrazit


Mezinárodní rok krystalografie

Rok 2014 je mezinárodním rokem krystalografie.

Krystalografie zkoumá krystalickou strukturu hmoty. Původ slova se odvozuje od řeckého pojmenování křišťálu – crystallos.

Krystalická struktura je normálním stavem všech pevných látek. Většinou jsou však běžné pevné látky složeny z krystalků příliš malých, než abychom je mohli vidět pouhým okem.

V přírodě se jejich velikost pohybuje od mikroskopických až k mnohametrovým sloupcům. Tvar a souměrnost krystalů nejsou nahodilé, souvisejí s jejich vnitřní stavbou – krystalovou strukturou, která je určena atomy a molekulami, uspořádanými v prostoru v trojrozměrné mřížce.

Podle stupně souměrnosti se krystaly dělí do sedmi krystalických soustav:

  1. Soustava trojklonná má tři nestejně dlouhé osy, které se protínají v kosých úhlech. Převládající tvar krystalů je klínovitý. Patří sem například modrá skalice, mikroklin nebo plagioklas.
  2. Soustava jednoklonná má tři nestejně dlouhé osy, z nichž jedna je na obě zbývající kolmá. Převládající tvary jsou sloupcovité nebo tabulkovité. Krystaluje v ní například sádrovec nebo slídy.
  3. Soustava kosočtverečná má tři nestejně dlouhé, ale navzájem kolmé osy. Převládajícími tvary jsou sloupce nebo tabulky obyčejně s kosočtverečným obrysem, např. baryt, aragonit.
  4. Soustava čtverečná má tři osy navzájem kolmé, z nichž dvě jsou stejně dlouhé. Zahrnuje krystaly s čtvercovým průřezem, např. kasiterit nebo rutil.
  5. Soustava šesterečná má čtyři osy, z nichž tři jsou stejně dlouhé, protínají se v úhlu 60 stupňů a čtvrtá je na ně kolmá. Zahrnuje hlavně sloupcovité tvary s šestiúhelným průřezem jako beryl nebo apatit.
  6. Soustava klencová je odvozena z předchozí skupiny, ale stejně dlouhé osy se protínají v úhlu 120 stupňů. K základním tvarům patří klenec a skaleonedr, které vidíme zejména na kalcitu a křemeni.
  7. Soustava krychlová má všechny tři osy stejně dlouhé a navzájem kolmé. Jejími hlavními tvary jsou krychle, osmistěn a dvanáctistěn. Patří sem například kamenná sůl, pyrit, fluorit nebo magnetit.
 
 
baryt fluorit halit

Dokonale vyvinuté krystaly jsou v přírodě vzácné, protože se mohou tvořit pouze tam, kde mají dostatek volného prostoru. Mnohem častěji vzniká velké množství krystalů v omezeném prostoru, takže si navzájem překážejí. Krystalické nerosty se díky tomu často nacházejí ve velkých nakupeních mnoha nedokonale omezených zrn, lupenů nebo sloupečků. Plochy krystalů mohou být vlivem okolního prostředí vyleptané, poškrábané nebo korodované. Tam kde krystaly vyrůstaly velmi rychle za hojného přísunu materiálů, dochází ke vzniku kostrovitých nebo keříčkovitých tvarů (sněhové vločky).

 

Tvary vitrín ve stálé expozici Mineralogie a petrografie:

Ve stálé expozici jsou minerály vystaveny ve skupinách podle svého chemického složení. Kryty jednotlivých vitrín jsou ve tvaru krystalu některého z minerálů z této skupiny.

  1. Prvky a halogenidy – diamant
  2. Sirníky – pyrit
  3. Oxidy a hydroxidy – křemen
  4. Uhličitany – kalcit
  5. Sírany, molybdenany, chromany, fosforečnany – apatit
  6. Silikáty (křemičitany) - amfibol
 

Skládačky krystalů

Vystřihni si a slož jednoduchý model krystalu.

Halit - krychlová soustava
Daimant - krychlová soustava
Křemen - klencová soustava
Pyrit - krychlová soustava
Baryt - kosočtverečná soustava
Síra  - kosočtverečná soustava
       
       

 

 


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: