Nacházíte se na: Akce / Vzdělávání » Enviromentální výchova »


Kalendář událostí

Květen 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16

Setkání s pamětí národa pro seniory, studenty a širokou veřejnost

Ostravské muzeum, Paměť národa Moravskoslezský kraj a Slezské zemské muzeum Vás zvou na přednášku Christie Falhauer

PRVNÍ VELITEL PRVNÍ TVRZE – Životní příběh velitele tvrze Smolkov, pplk. Ladislava Honce
v úterý 16. května v 16 hodin


17 18 19 20

Ostravská muzejní noc

V sobotu 20. 5. 2023 se uskuteční čtrnáctý ročník kulturního festivalu Ostravská muzejní noc. Až do pozdních nočních hodin opět nehlédnete do ostravských institucí a organizací, které se věnují kultuře, vzdělávání a dalším sociálním aktivitám.

Slavnostní zahájení se uskuteční na Prokešově náměstí před budovou Nové radnice v 17.30 hodin.

Tématem letošního ročníku je recyklace, tak NEVYHAZUJ A TVOŘ!

21
22 23 24

Komentovaná prohlídka výstavou Prokeš a muzeum

V rámci výstavy se uskuteční tři komentované prohlídky ve 13:00, 15:00 a 17:00.

Z důvodů omezené kapacity doporučujeme rezervaci míst na pokladně Ostravského muzea: duchonova@ostrmuz.cz, tel. 597 578 450 (po-pá 9.00-17.00)

Múzejní literární podvečer

Básnířka harmonie, lásky, něhy a čistoty - Zuzana Renčová-Nováková
ve středu 24. 5. v 17 hodin

25 26 27 28
29 30 31

Novinky

Sbírky online

Online prezentaci sbírek ostravského muzea naleznete na https://sbirkyonline.ostrmuz.cz/

08.03.2021 zobrazit


Katalog knihovny on-line

29.11.2021 zobrazit


Enviromentální výchova

 

Vodní prostředí pro živočichy na zahradě nebo balkoně...

Určitě znáte nebo máte doma hmyzí domečky, skalky pro ještěrky, ježkovníky, sýkorníky, plazníky...
Všichni tito živočichové kromě úkrytu a obydlí potřebují ke svému životu také vodu. Bez vody života není. Živočichové vodu využijí k pití, ke koupání, jako životní prostor.
Aby se živočichům u vás líbilo, poskytněte jim tuto životodárnou sílu. Poradíme vám jak na to...

 

 

 

Příroda a muzeum


 

 

Příroda a krajina Ostravska

 

článek byl publikován ve zpravodaji evvo JITROCEL!!!
http://jitrocel.ostrava.cz

 

Pracovní listy ke geologické části expozic

Pracovní lisyt pro geologickou část expozice zpracovala Mgr. Barbora Lysková ve své diplomové práci "Soubor edukačních činností k výuce neživé přírody s využitím expozic Ostravského muzea".

Pracovní listy - geologie - ke stažení v .pdf

Řešení a metodické pokyny - geologie - ke stažení v .pdf

  

Pracovní listy k botanické části expozic

Pracovní listy - botanika - ke stažení v .pdf

Řešení - botanika - ke stažení v .pdf

Pracovní listy pro střední školy ke stažení v .pdf

 

Omalovánky

 
 
 

 
Omalovánka - bedla
 
Omalovánka - mech
 
Omalovánka - šípková růže
 
Omalovánka - lípa
 
Omalovánka - dub
 
Omalovánka - sněženka

Omalovánky ke stažení v .pdf

 

Omalovánky Černá louka


Omalovánky Černá louka ke stažení v .pdf

Polepky Černá louka ke stažení v .pdf

 

 

 

Příspěvek Ostravského muzea k ekologické výchově ve městě od roku 1993

 

Úspěšná ekologická výchova v Ostravském muzeu

Během měsíců duben až květen připravilo OM několik druhů školících programů pro školní mládež a veřejnost z oborů ekologie krajiny a botaniky, geologie a mineralogie, dále rukodělné programy s přírodninami.

PR Štěpán

Jako každý rok se muzeum připojuje k programu organizovanému Stanicí mladých přírodovědců v Ostravě Porubě Poznej svoje okolí. Muzeum zajišťuje v nabídce specifickou službu tj. ekologickou výuku v terénu s odborníkem pro danou problematiku. Letos pracovnice oddělení botaniky vedla výuku

PR Štěpán

Přírodní památce Turkov v O. Třebovicích, programu se zůčastnily školy ZŠ Kosmonautů, ŽŠ V. Košaře v pěti cyklech, dále vycházky byly vedeny v Přírodní rezervaci Štěpán, které se zůčastnily školy V. Košaře, Komenského a H. Salichové rovněž v pěti cyklech. Pro veřejnost byla vedena vycházka na haldu Emu. Celkem bylo z regionální botaniky a ekologie proškoleno 180 osob.

Poslední metry výstupu na hladu Emu

Pracovnice oddělení geologie vedla vycházky na haldu Emus tématikou regionální geologie a člověka jako geologického činitele. Programu se zúčastnili žáci ZŠ Bohumínská, Volgogradská, Trnkovecká, Kosmonautů, Heleny Salichové a Pokorného, celkem 108 osob.

V projektu Poznej svoje okolí byly využívány rovněž přírodovědné expozice živé a neživé přírody Ostravského muzea, této možnosti využilo 260 žáků.

K příležitosti oslav Dne Země konané v Ostravě Porubě dne 19. dubna byly připraveny programy Poznáváme dřeviny, Poznáváme horniny, dále tvorba medailonků z křišťálové pryskyřice. Stánkem Ostravského muzea prošlo kolem 300 dětí.

Medailonek z pryskyřice
Stánek Ostravského muzea ke Dni Země

Dne 21. května v rámci Ostravské muzejní noci navštívilo stálé přírodovědné expozice zpestřené o výstavky a ruční práce s přírodninami rovněž přes 300 aktivních účastníků. Zájemci, většinou rodiny s dětmi zaujal interaktivní workshop, který nabízel zalívání přírodnin křišťálovou pryskyřicí pod vedením pracovnic z konzervátorského oddělení. Dále probíhaly naučné programy "Poznáváme semena a plody" s doplněním výstavy historických herbářů dřevin ze sbírek botanického pracoviště a rovněž  Poznáváme minerály a zkameněliny pod lupou“, prohlídka na první pohled nenápadných minerálů a zkamenělin z Ostravy a jejího nejbližšího okolí za pomoci binokulární lupy

Různými programy připravených k ekologické výchově Ostravským muzeem v jarním období prošlo téměř 1200 účastníků a zájemců.

 

Den Země 2014

24. 4. 2014 na Hlavní třídě v Ostravě – Porubě

Jako každoročně bude stát na Hlavní třídě stánek Ostravského muzea. Pracovnice přírodovědného oddělení a konzervátorské dílny si připravily aktivitu, která souvisí s letošním mezinárodním rokem rodinných farem.

Děti si mohou v našem stánku zasadit do květináče rostlinku a vyrobit si k ní jmenovku, odnést si ji domů a pečovat o ni. Potěší nás, když budou dokumentovat růst svých sazeniček a budou nám posílat jejich fotografie na adresu rostliny@ostrmuz.cz .

Kdo si bude vést pěstitelské záznamy a pošle nám je do konce prázdnin může vyhrát některou ze zajímavých cen. Vyhodnocení celé akce proběhne v průběhu Ekofilmu v říjnu 2014.

 

Moje rostlina - pokyny pro pěstitele

Co dělat s jahodami ví každý, a určitě pilně sklízíte jahůdky.  Ale co majoránka a bazalka?  Ke štěstí jim stačí hodně slunce a správná zálivka, ale pokud chcete bohatou sklizeň, nesmíte je nechat kvést. Pokud kvetou, začnou se vytahovat do výšky a ztrácí lístky, o které nám jde především. Květy proto zaštipujeme nebo stříháme.

Majoránku můžete přidávat do polévek i k masu, je hojně používaná v české i moravské kuchyni. Bazalka už se u nás také zabydlela, ale známe ji spíš z italské kuchyně. Je dobrá do zeleninových salátů i ke špagetám nebo na pizzu.

Napište nám, zda už jste začali sklízet a do čeho své bylinky přidáváte. E-mail je stejný - rostliny@ostrmuz.cz .


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: