Nacházíte se na: Akce / Vzdělávání » Enviromentální výchova »


Kalendář událostí

Září 2018
Po Út St Čt So Ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22

Ostravské parky - přednáška s vycházkou

Přednáška v Ostravském muzeu a následná historicko – přírodovědná vycházka do Komenského sadů v rámci akcí pořádaných u příležitosti Evropského týdne mobility, která se uskuteční dne 22. září 2018 od 10:00 hod.

Přednáška o historii nejstarších parků „Ostravské parky" proběhne od 10 do 11 hodin v promítacím sále Ostravského muzea.

K vycházce se mohou další zájemci připojit v 11 hodin před Ostravským muzeem. Komentovaná vycházka za dřevinami a historií povede na Havlíčkovo nábřeží s připomenutím parku Stará střelnice a dále do Komenských sadů. Provedou Vás historička Kateřina Barcuchová a botanička Zdenka Rozbrojová. Ukončení vycházky se předpokládá kolem 12,30.

Vstup na přednášku a přírodovědnou vycházku je zdarma.

23
24 25 26

JAZZ ZA ŽELEZNOU OPONOU

Masarykovo náměstí od 18:00 hod.

Hudba let 1960-1980
Věnováno památce Ladislava Martoníka, Ladislava Gerharta, Karla Velebného a Evy Olmerové.

The JAZZ HOSTAGES a Dáša Libiaková
Dáša Libiaková voc., Dušan Húščava ts., Lajko Horský tp., Jozef Brisuda b., Peter Jankech p., Janko Babič dr.

Koncert se koná pod záštitou paní Petry Bernfeldové, starostky Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

VSTUP ZDARMA

27 28 29 30

Novinky

Enviromentální výchova

 

Jitrocel!!! 

Ostravský zpravodaj EVVO

 

Pracovní listy ke geologické části expozic

Pracovní lisyt pro geologickou část expozice zpracovala Mgr. Barbora Lysková ve své diplomové práci "Soubor edukačních činností k výuce neživé přírody s využitím expozic Ostravského muzea".

 
 
 

Pracovní listy - geologie - ke stažení v .pdf

Řešení a metodické pokyny - geologie - ke stažení v .pdf

 

 

Pracovní listy k botanické části expozic

Příroda a krajina Ostravska - pracovní listy
Pole, remízky - pracovní list
Lužní lesy - pracovní list
Řeky, rybníky a mrtvá ramena - pracovní list
Nivní louky a pastviny - pracovní list
Lesy na terasách a pahorkatinách - pracovní list
Městská krajina - pracovní list
Bonusová křížovka - pracovní list

Pracovní listy - botanika - ke stažení v .pdf

Řešení - botanika - ke stažení v .pdf

Pracovní listy pro střední školy ke stažení v .pdf

 

Omalovánky

 
 
 

 
Omalovánka - bedla
 
Omalovánka - mech
 
Omalovánka - šípková růže
 
Omalovánka - lípa
 
Omalovánka - dub
 
Omalovánka - sněženka

Omalovánky ke stažení v .pdf

 

Omalovánky Černá louka


Omalovánky Černá louka ke stažení v .pdf

Polepky Černá louka ke stažení v .pdf

 

Příroda a muzeum


 

Příroda a krajina Ostravska

 

článek byl publikován ve zpravodaji evvo JITROCEL!!!
http://jitrocel.ostrava.cz

 

Příspěvek Ostravského muzea k ekologické výchově ve městě od roku 1993

 

Úspěšná ekologická výchova v Ostravském muzeu

Během měsíců duben až květen připravilo OM několik druhů školících programů pro školní mládež a veřejnost z oborů ekologie krajiny a botaniky, geologie a mineralogie, dále rukodělné programy s přírodninami.

PR Štěpán

Jako každý rok se muzeum připojuje k programu organizovanému Stanicí mladých přírodovědců v Ostravě Porubě Poznej svoje okolí. Muzeum zajišťuje v nabídce specifickou službu tj. ekologickou výuku v terénu s odborníkem pro danou problematiku. Letos pracovnice oddělení botaniky vedla výuku

PR Štěpán

Přírodní památce Turkov v O. Třebovicích, programu se zůčastnily školy ZŠ Kosmonautů, ŽŠ V. Košaře v pěti cyklech, dále vycházky byly vedeny v Přírodní rezervaci Štěpán, které se zůčastnily školy V. Košaře, Komenského a H. Salichové rovněž v pěti cyklech. Pro veřejnost byla vedena vycházka na haldu Emu. Celkem bylo z regionální botaniky a ekologie proškoleno 180 osob.

Poslední metry výstupu na hladu Emu

Pracovnice oddělení geologie vedla vycházky na haldu Emus tématikou regionální geologie a člověka jako geologického činitele. Programu se zúčastnili žáci ZŠ Bohumínská, Volgogradská, Trnkovecká, Kosmonautů, Heleny Salichové a Pokorného, celkem 108 osob.

V projektu Poznej svoje okolí byly využívány rovněž přírodovědné expozice živé a neživé přírody Ostravského muzea, této možnosti využilo 260 žáků.

K příležitosti oslav Dne Země konané v Ostravě Porubě dne 19. dubna byly připraveny programy Poznáváme dřeviny, Poznáváme horniny, dále tvorba medailonků z křišťálové pryskyřice. Stánkem Ostravského muzea prošlo kolem 300 dětí.

Medailonek z pryskyřice
Stánek Ostravského muzea ke Dni Země

Dne 21. května v rámci Ostravské muzejní noci navštívilo stálé přírodovědné expozice zpestřené o výstavky a ruční práce s přírodninami rovněž přes 300 aktivních účastníků. Zájemci, většinou rodiny s dětmi zaujal interaktivní workshop, který nabízel zalívání přírodnin křišťálovou pryskyřicí pod vedením pracovnic z konzervátorského oddělení. Dále probíhaly naučné programy "Poznáváme semena a plody" s doplněním výstavy historických herbářů dřevin ze sbírek botanického pracoviště a rovněž  Poznáváme minerály a zkameněliny pod lupou“, prohlídka na první pohled nenápadných minerálů a zkamenělin z Ostravy a jejího nejbližšího okolí za pomoci binokulární lupy

Různými programy připravených k ekologické výchově Ostravským muzeem v jarním období prošlo téměř 1200 účastníků a zájemců.

 

Den Země 2014

24. 4. 2014 na Hlavní třídě v Ostravě – Porubě

Jako každoročně bude stát na Hlavní třídě stánek Ostravského muzea. Pracovnice přírodovědného oddělení a konzervátorské dílny si připravily aktivitu, která souvisí s letošním mezinárodním rokem rodinných farem.

Děti si mohou v našem stánku zasadit do květináče rostlinku a vyrobit si k ní jmenovku, odnést si ji domů a pečovat o ni. Potěší nás, když budou dokumentovat růst svých sazeniček a budou nám posílat jejich fotografie na adresu rostliny@ostrmuz.cz .

Kdo si bude vést pěstitelské záznamy a pošle nám je do konce prázdnin může vyhrát některou ze zajímavých cen. Vyhodnocení celé akce proběhne v průběhu Ekofilmu v říjnu 2014.

 

Moje rostlina - pokyny pro pěstitele

Co dělat s jahodami ví každý, a určitě pilně sklízíte jahůdky.  Ale co majoránka a bazalka?  Ke štěstí jim stačí hodně slunce a správná zálivka, ale pokud chcete bohatou sklizeň, nesmíte je nechat kvést. Pokud kvetou, začnou se vytahovat do výšky a ztrácí lístky, o které nám jde především. Květy proto zaštipujeme nebo stříháme.

Majoránku můžete přidávat do polévek i k masu, je hojně používaná v české i moravské kuchyni. Bazalka už se u nás také zabydlela, ale známe ji spíš z italské kuchyně. Je dobrá do zeleninových salátů i ke špagetám nebo na pizzu.

Napište nám, zda už jste začali sklízet a do čeho své bylinky přidáváte. E-mail je stejný - rostliny@ostrmuz.cz .


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: