Nacházíte se na: Akce / Vzdělávání » Enviromentální výchova »


Kalendář událostí

Prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6

Za houbami po Slovensku / Tereza Tejklová

Přednáškový sál, v 17 hodin.
Na Slovensku se setkáváme s rozmanitými biotopy, ve kterých roste celá řada zajímavých druhů hub. S nimi Vás ve své přednášce seznámí Tereza Tejklová.

7 8 9 10
11 12 13 14

Múzejní literární podvečer

14. 12. 17.00 Múzejní literární podvečer / komponovaný večer věnovaný osobnostem a dílu bratří Mrštíků

15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Novinky

Hlasujte pro Ostravské muzeum a pomozte nám získat titul Muzeum roku!

Navštivte portál Kudy z nudy a podpořte nás svým hlasem! Hlasování probíhá od 25. května 2023 do 31. března 2024, proto neváhejte a podpořte nás už dnes!

25.05.2023 zobrazit


Sbírky online

Online prezentaci sbírek ostravského muzea naleznete na https://sbirkyonline.ostrmuz.cz/

08.03.2021 zobrazit


Enviromentální výchova

 

Vodní prostředí pro živočichy na zahradě nebo balkoně...

Určitě znáte nebo máte doma hmyzí domečky, skalky pro ještěrky, ježkovníky, sýkorníky, plazníky...
Všichni tito živočichové kromě úkrytu a obydlí potřebují ke svému životu také vodu. Bez vody života není. Živočichové vodu využijí k pití, ke koupání, jako životní prostor.
Aby se živočichům u vás líbilo, poskytněte jim tuto životodárnou sílu. Poradíme vám jak na to...

 

 

 

Příroda a muzeum


 

 

Příroda a krajina Ostravska

 

článek byl publikován ve zpravodaji evvo JITROCEL!!!
http://jitrocel.ostrava.cz

 

Pracovní listy ke geologické části expozic

Pracovní lisyt pro geologickou část expozice zpracovala Mgr. Barbora Lysková ve své diplomové práci "Soubor edukačních činností k výuce neživé přírody s využitím expozic Ostravského muzea".

Pracovní listy - geologie - ke stažení v .pdf

Řešení a metodické pokyny - geologie - ke stažení v .pdf

  

Pracovní listy k botanické části expozic

Pracovní listy - botanika - ke stažení v .pdf

Řešení - botanika - ke stažení v .pdf

Pracovní listy pro střední školy ke stažení v .pdf

 

Omalovánky

 
 
 

 
Omalovánka - bedla
 
Omalovánka - mech
 
Omalovánka - šípková růže
 
Omalovánka - lípa
 
Omalovánka - dub
 
Omalovánka - sněženka

Omalovánky ke stažení v .pdf

 

Omalovánky Černá louka


Omalovánky Černá louka ke stažení v .pdf

Polepky Černá louka ke stažení v .pdf

 

 

 

Příspěvek Ostravského muzea k ekologické výchově ve městě od roku 1993

 

Úspěšná ekologická výchova v Ostravském muzeu

Během měsíců duben až květen připravilo OM několik druhů školících programů pro školní mládež a veřejnost z oborů ekologie krajiny a botaniky, geologie a mineralogie, dále rukodělné programy s přírodninami.

PR Štěpán

Jako každý rok se muzeum připojuje k programu organizovanému Stanicí mladých přírodovědců v Ostravě Porubě Poznej svoje okolí. Muzeum zajišťuje v nabídce specifickou službu tj. ekologickou výuku v terénu s odborníkem pro danou problematiku. Letos pracovnice oddělení botaniky vedla výuku

PR Štěpán

Přírodní památce Turkov v O. Třebovicích, programu se zůčastnily školy ZŠ Kosmonautů, ŽŠ V. Košaře v pěti cyklech, dále vycházky byly vedeny v Přírodní rezervaci Štěpán, které se zůčastnily školy V. Košaře, Komenského a H. Salichové rovněž v pěti cyklech. Pro veřejnost byla vedena vycházka na haldu Emu. Celkem bylo z regionální botaniky a ekologie proškoleno 180 osob.

Poslední metry výstupu na hladu Emu

Pracovnice oddělení geologie vedla vycházky na haldu Emus tématikou regionální geologie a člověka jako geologického činitele. Programu se zúčastnili žáci ZŠ Bohumínská, Volgogradská, Trnkovecká, Kosmonautů, Heleny Salichové a Pokorného, celkem 108 osob.

V projektu Poznej svoje okolí byly využívány rovněž přírodovědné expozice živé a neživé přírody Ostravského muzea, této možnosti využilo 260 žáků.

K příležitosti oslav Dne Země konané v Ostravě Porubě dne 19. dubna byly připraveny programy Poznáváme dřeviny, Poznáváme horniny, dále tvorba medailonků z křišťálové pryskyřice. Stánkem Ostravského muzea prošlo kolem 300 dětí.

Medailonek z pryskyřice
Stánek Ostravského muzea ke Dni Země

Dne 21. května v rámci Ostravské muzejní noci navštívilo stálé přírodovědné expozice zpestřené o výstavky a ruční práce s přírodninami rovněž přes 300 aktivních účastníků. Zájemci, většinou rodiny s dětmi zaujal interaktivní workshop, který nabízel zalívání přírodnin křišťálovou pryskyřicí pod vedením pracovnic z konzervátorského oddělení. Dále probíhaly naučné programy "Poznáváme semena a plody" s doplněním výstavy historických herbářů dřevin ze sbírek botanického pracoviště a rovněž  Poznáváme minerály a zkameněliny pod lupou“, prohlídka na první pohled nenápadných minerálů a zkamenělin z Ostravy a jejího nejbližšího okolí za pomoci binokulární lupy

Různými programy připravených k ekologické výchově Ostravským muzeem v jarním období prošlo téměř 1200 účastníků a zájemců.

 

Den Země 2014

24. 4. 2014 na Hlavní třídě v Ostravě – Porubě

Jako každoročně bude stát na Hlavní třídě stánek Ostravského muzea. Pracovnice přírodovědného oddělení a konzervátorské dílny si připravily aktivitu, která souvisí s letošním mezinárodním rokem rodinných farem.

Děti si mohou v našem stánku zasadit do květináče rostlinku a vyrobit si k ní jmenovku, odnést si ji domů a pečovat o ni. Potěší nás, když budou dokumentovat růst svých sazeniček a budou nám posílat jejich fotografie na adresu rostliny@ostrmuz.cz .

Kdo si bude vést pěstitelské záznamy a pošle nám je do konce prázdnin může vyhrát některou ze zajímavých cen. Vyhodnocení celé akce proběhne v průběhu Ekofilmu v říjnu 2014.

 

Moje rostlina - pokyny pro pěstitele

Co dělat s jahodami ví každý, a určitě pilně sklízíte jahůdky.  Ale co majoránka a bazalka?  Ke štěstí jim stačí hodně slunce a správná zálivka, ale pokud chcete bohatou sklizeň, nesmíte je nechat kvést. Pokud kvetou, začnou se vytahovat do výšky a ztrácí lístky, o které nám jde především. Květy proto zaštipujeme nebo stříháme.

Majoránku můžete přidávat do polévek i k masu, je hojně používaná v české i moravské kuchyni. Bazalka už se u nás také zabydlela, ale známe ji spíš z italské kuchyně. Je dobrá do zeleninových salátů i ke špagetám nebo na pizzu.

Napište nám, zda už jste začali sklízet a do čeho své bylinky přidáváte. E-mail je stejný - rostliny@ostrmuz.cz .


Akce: Otevřít verzi pro tisk


Soubory: